piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Inwestowanie na emeryturze, czyli jak inwestują seniorzy?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Inwestowanie to zajęcie, a nawet sposób na życie, które posiada wiele zalet. Nic więc dziwnego, że każdego tygodnia tysiące osób na całym świecie rozpoczyna swoją przygodę z handlem na rynku finansowym.

Niektórzy decydują się na ten ruch w młodym wieku, a inni po wielu latach pracy biurowej, gdy posiadają już duże oszczędności i chcą je skutecznie pomnażać lub przynajmniej przechować ich siłę nabywczą w czasie.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zacząć zajmować się tradingiem podczas jesieni życia. Powodów może być wiele – jedni emeryci chcą w ten sposób zabezpieczyć sobie oszczędności na kolejne lata starości lub zarobić pieniądze, aby przenieść się do egzotycznych krajów, inni chcą pomnożyć swój kapitał dla wnuków, a niektórzy po prostu się nudzą, mają mnóstwo czasu wolnego, ale brakuje im interesującego zajęcia.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jak zatem inwestują seniorzy? Czym charakteryzuje się trading podczas jesieni życia? Co ogranicza polskich emerytów na rynku finansowym? Przekonamy się poniżej:

Jak inwestuje się na emeryturze? Inwestor na emeryturze

Aktywni na rynku finansowym seniorzy po przejściu na emeryturę w pierwszej kolejności muszą wyznaczyć sobie cele inwestycyjne i dostosować swoją strategię tradingową do:

  • Swojego profilu akceptacji ryzyka
  • Posiadanego czasu
  • Stanu zdrowia
  • Wieku.

Senior z kapitałem i apetytem na wysokie zyski

Z reguły w grę wchodzą więc tutaj dwa rozwiązania. Jeśli senior zdołał zbudować pełnowymiarową finansową poduszkę bezpieczeństwa, a świadczenia emerytalne i ewentualne dochody z innych źródeł (jak przykładowo czynsz z najmu swojej drugiej nieruchomości) przewyższają jego comiesięczne wydatki w budżecie domowym, to chętnie przeznacza on niewielką część swoich oszczędności na handel na instrumentach finansowych o wyższym poziomie ryzyka.

Mowa tutaj przede wszystkim o inwestowaniu w akcje spółek wzrostowych lub nawet podmiotów na wczesnym etapie rozwoju, o niskiej kapitalizacji. W takim scenariuszu trader-emeryt liczy na osiągnięcie wysokich zysków.

Bezpieczne inwestowanie na emeryturze

Inwestowanie w akcje spółek dywidendowych

Drugim najpopularniejszym scenariuszem w przypadku inwestowania na emeryturze, jest lokowanie swoich oszczędności w akcje spółek dywidendowych o niskim ryzyku – czyli tych, których kurs od lat zachowuje się w miarę stabilnie i posiadają długą historię regularnie wypłacanych dywidend.

Na takie działanie często decydują się seniorzy, którzy dysponują niewielkimi oszczędnościami i zależy im na generowaniu dochodu pasywnego ze swoich inwestycji.

Inwestowanie w obligacje skarbowe i odkładanie pieniędzy na lokatach Inwestor na emeryturze

Ponadto, zdarzają się również seniorzy, którym zależy na zachowaniu siły nabywczej swoich oszczędności na kolejne lata, lecz jednocześnie cechuje ich całkowita awersja do ryzyka. Tego typu inwestorzy-emeryci przede wszystkim preferują lokowanie swojego kapitału w krótkoterminowe (maksymalnie kilkuletnie) obligacje skarbowe lub lokaty bankowe.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem

W tym obszarze mamy jednak również sporą grupę seniorów, która zdołała odłożyć większy kapitał i pragnie go bezpiecznie zainwestować w inny sposób. Oni najczęściej decydują się na zakup mieszkania na wynajem.

Tutaj sprawa jest prosta – tacy emeryci-inwestorzy wierzą, że nieruchomości to bezpieczna inwestycja, zapewniająca im możliwość generowania stałego dochodu pasywnego przez długie lata.

Co ogranicza seniorów na rynku finansowym?

Po pierwsze, zdecydowana większość książek dotyczących nauki inwestowania i spekulacji zakłada, że początkujący trader z reguły ma od 20 do 35 lat i przez następne 30 lat swojego życia będzie co miesiąc regularnie generował pewną niewielką stopę zwrotu, aby… odłożyć spore pieniądze na emeryturę i móc już wtedy wyłącznie wypoczywać.

Ograniczony kapitał i horyzont inwestycyjny

Co jednak, gdy już rozpoczęliśmy jesień życia i nie mamy odłożonej takiej kwoty, lecz jedynie niewielką poduszkę finansową oraz to, co ewentualnie zostanie nam co miesiąc z wypłacanego świadczenia emerytalnego? Biedny emeryt

Wtedy nasze możliwości kapitałowe są niewielkie. Co gorsza, nie możemy sobie pozwolić tutaj na długoterminową strategię zakładającą zarobienie miliona za pomocą tradingu w okresie 40 lat, korzystając przy tym z “magii procentu składanego”.

Sytuacja seniora, który mając prawie 70 lat (lub więcej) pragnie w ciągu kilkudziesięciu miesięcy zarobić pokaźną kwotę, która skutecznie zmieni poziom jego życia jest więc o wiele trudniejsza niż wchodzącego na rynek pracy dwudziestolatka, który ma na to kilkadziesiąt lat…

Ponadto, należy także pamiętać, że wysokość średniej emerytury w Polsce stanowi około 60% przeciętnego wynagrodzenia. W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi lub innymi krajami Unii Europejskiej, wypadamy pod tym względem bardzo słabo.

W konsekwencji, naszym seniorom często brakuje pieniędzy na podstawowe wydatki takie jak żywność, opłaty czy leczenie i rehabilitacja, nie mówiąc już o rozrywkach, podróżach i rozwijaniu własnych pasji.

Z tego powodu wielu emerytów nie posiada po prostu środków, które może zainwestować, gdyż swoje świadczenia emerytalne oraz posiadane oszczędności przeznacza na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Problemy z odnalezieniem się w cyfrowej rzeczywistości

Należy także mieć świadomość, że obecnie inwestowanie w akcje, inne papiery wartościowe czy pochodne instrumentów finansowych odbywa się w zasadzie wyłącznie w formie cyfrowej, za pośrednictwem sieci internetowej.

Produkty cyfrowe są natomiast z reguły projektowane z myślą o młodszym użytkowniku i w efekcie sprawiają one wielu seniorom sporo problemów. Jedynie 33% polskich emerytów uważa, że cyfrowa oferta produktów finansowych jest odpowiednio dopasowana do ich potrzeb. Inwestor na emeryturze

Wiele elementów usług cyfrowych z zakresu inwestowania jest dla seniorów po prostu niezrozumiała. Często uważają oni, że funkcjonalność narzędzi inwestycyjnych w cyfrowej formie jest zbyt skomplikowana, a same umowy i opisy danych produktów finansowych są niejasne.

Brak odpowiednich szkoleń dla seniorów

Na koniec warto zaznaczyć, że emeryci w naszym kraju jasno przyznają, że brakuje im dedykowanych szkoleń, w trakcie których mogliby szczegółowo zapoznać się z ofertami i ryzykami, a także dowiedzieć jak poprawnie obsługiwać narzędzia cyfrowe umożliwiające aktywne inwestowanie na rynku finansowym.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły