czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Inwestor strategiczny – jego rola i znaczenie dla spółki giełdowej

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Na rynku kapitałowym wyróżnia się różne podmioty, które inwestują w przedsięwzięcia biznesowe poszukujące zewnętrznego finansowania swojej działalności bieżącej i inwestycyjnej. Jednym z nich jest inwestor strategiczny.

Co się kryje pod tym pojęciem? Jaka jest rola inwestora strategicznego w spółce giełdowej? Przekonamy się poniżej:

Inwestor strategiczny – definicja Fundusz inwestycyjny

Inwestor strategiczny to podmiot rynku kapitałowego, który na mocy prawa przejmuje większościowy udział w danym przedsiębiorstwie, dążąc do jednoczesnego przejęcia kontroli nad jego działalnością bieżącą i inwestycyjną.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co istotne, inwestor strategiczny jednocześnie posiada w innej jednostce więcej niż 50% udziałów i dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi mającymi zapewnić spółce dalszy rozwój oraz odpowiednimi kwalifikacjami i kompetencjami zgodnymi z zakresem działania danej firmy (know-how).

Inwestorzy strategiczni to z reguły spółki prowadzące działalność operacyjną w tej samej lub pokrewnej branży, co firma, której udziały nabywają. Ich zadaniem jest ocena tego biznesu pod kątem strategicznego dopasowania do prowadzonej przez nich działalności i planów.

Kluczowe przesłanki transakcyjne to:

  • Integracja wertykalna – dążenie do rozszerzenia zakresu swoich kompetencji poprzez prowadzenie działalności równocześnie w kilku sektorach należących do tego samego łańcucha kreacji wartości
  • Integracja horyzontalna – wyeliminowanie konkurencji w celu uzyskania skokowego wzrostu udziału w rynku.

Cele i zadania inwestora strategicznego

Jak już zostało wspominane, finalnie inwestor strategiczny dąży do przejęcia kontroli nad działalnością bieżącą i inwestycyjną spółki. Z reguły wprowadza on własny system zarządzania oraz także własną kadrę kierowniczą.

Horyzont inwestycyjny inwestora strategicznego jest w takiej sytuacji nieograniczony. Wynika to z charakteru samej inwestycji. Przejmowana spółka wpisuje się bowiem w długoterminową strategię rozwoju inwestora, stąd też nigdy nie określa on horyzontu inwestycyjnego.

Do głównych zadań podejmowanych przez inwestora strategicznego zalicza się zatem:

  • Przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem, procesami zarządzania i zagospodarowania jego zasobów
  • Zapewnienie rozwoju według zatwierdzonego uprzednio planu
  • Zwiększenie intensywności działalności inwestycyjnej
    Ograniczanie inwestycji publicznych.

W jaki sposób inwestor strategiczny przejmuje spółkę?

Wstęp do pełnego przejęcia spółki Umowa przejęcia

Z powyższego wynika, że inwestycja strategiczna jest zazwyczaj wstępem do pełnego przejęcia oraz integracji przedsiębiorstw. W związku z tym pozostanie dotychczasowych właścicieli w biznesie może być wymagane tylko w krótkim okresie przejściowym, aby zapewnić płynną integrację spółki z działalnością inwestora.

W tym przypadku pierwotny właściciel spółki tworzy wraz ze współpracownikami najwyższy szczebel kadry zarządzającej przedsiębiorstwa, przez określony z góry czas pozostaje w strukturach firmy, dając inwestorowi możliwość zdobycia niezbędnego doświadczenia na nowym rynku, za co jest dodatkowo wynagradzany czy to w postaci miesięcznych pensji, czy rewaluacji wartości spółki przy sprzedaży każdej z zaplanowanych transz.

Właściciel spółki może uzyskać wyższą cenę za udziały

Metoda wyceny wartości firmy, jaką stosuje inwestor strategiczny w znaczący sposób odbiega od techniki wycen dokonywanych przez klasycznych inwestorów finansowych. Inwestor strategiczny zazwyczaj bazuje na wycenie metodą wartości wewnętrznej firmy, mierzonej jakością zatrudnionych specjalistów, posiadanego know-how, a przede wszystkim technologii i udziału w rynku.

W efekcie, obecny właściciel może uzyskać wyższą wycenę za udziały – są one bowiem powiększone o tak zwaną premię akwizycyjną.

Jakich spółek poszukują inwestorzy strategiczni?

Inwestor strategiczny bardzo dużą wagę przywiązuje do pozycji rynkowej przejmowanego przedsiębiorstwa oraz stopnia komplementarności jego oferty produktowej.

Dlatego w sferze zainteresowań inwestora strategicznego znajdować się będą przede wszystkim bogate przedsiębiorstwa posiadające silne i rozpoznawalne marki, a także podmioty o wysokim potencjale ekspansji przy wsparciu bardziej doświadczonego uczestnika rynku.

W przypadkach, gdy inwestor strategiczny posiada już silną markę, poprzez przejęcia może on dążyć do pozyskania dodatkowych mocy produkcyjnych, co stanowi alternatywne rozwiązanie dla prowadzenia procesu inwestycyjnego od podstaw.

Inwestycje strategiczne w Polsce GPW

Inwestor strategiczny w naszym kraju kojarzy się przede wszystkim z wielkimi prywatyzacjami polskich przedsiębiorstw w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy mieliśmy prawdziwy wysyp inwestorów branżowych tego typu.

Inwestorzy strategiczni byli w omawianym okresie bardzo poszukiwani, ponieważ – w przeciwieństwie do inwestorów finansowych, którzy chcą po prostu w krótkim okresie zarobić i wycofać się z biznesu – inwestują oni po to, żeby wcielić taką firmę do swojej organizacji i czerpać korzyści z uzyskanej w ten sposób synergii obserwowanych w obszarze operacyjnym lub finansowym.

W ostatnich latach mamy jednak do czynienia z sytuacjami, w których inwestora strategicznego otwarcie poszukują spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ostatnich miesiącach zakomunikowały to między innymi takie podmioty, jak gamingowa spółka CI Games czy biotechnologiczne przedsiębiorstwo Mabion.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły