sobota, 20 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Gdzie można wykorzystać technologię Blockchain?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Pomimo tego, że technologia blockchain kojarzy się wielu osobom tylko z kryptowalutami, to możliwości jej wykorzystania są znacznie większe. Należy podkreślić, że blockchain to po prostu technologia, która umożliwia przechowywanie informacji w zdecentralizowanej strukturze, dzięki czemu są one odporne na edycje i manipulacje. Oznacza to, że technologia blockchain może przydać się w wielu różnych branżach.

Warto przyjrzeć się tu ankiecie przeprowadzonej przez Deloitte, w której brało udział 1000 firm z siedmiu krajów. Badano zainteresowania technologią blockchain w kontekście ich działalności biznesowej. Okazało się, że 34% firm już korzysta lub wdraża blockchain w swoich firmach, natomiast kolejne 41% planuje to zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Co więcej — prawie 40 z badanych firm ogłosiło, że zainwestuje co najmniej 5 mln dolarów w technologię blockchain w nadchodzącym roku.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym branżom, w których technologia blockchain się może najbardziej przydać:

Banki

Instytucje finansowe z pewnością skorzystają na technologii blockchain. Przede wszystkim pozwala ona na szybsze dokonywanie transakcji. Obecnie jest to kłopotliwe, zwłaszcza gdy po drodze jest weekend — wykonując przelew np. w piątek wieczorem, na pieniądze trzeba czekać aż do poniedziałku. Nawet w przypadku standardowych transakcji trzeba poczekać kilka godzin, a w niektórych przypadkach więcej niż jeden dzień aż transakcja zostanie zweryfikowana (ratunkiem są szybkie płatności firm takich jak np. dotpay, PayPal, które jednocześnie wiążą się z dodatkowymi opłatami).

Natomiast warto podkreślić, że technologia blockchain jest zawsze dostępna. Jeżeli nie wierzysz, to sprawdź stronę blockchain.com, na której są informacje o nowych blokach. Powstają one zarówno w godzinach pracy, jak i o godzinie np. 1:10. Wprowadzenie tej technologii w bankach znacznie skróciłoby czas oczekiwania na transakcje.

Ma to znaczenie nie tylko w przypadku konsumentów, ale przede wszystkim w przypadku różnych przedsiębiorstw, instytucji np. podczas obrotu akcjami, gdzie proces weryfikacji transakcji może trwać nawet kilka dni, zwłaszcza jeżeli dotyczy to handlu międzynarodowego. Oznacza to, że w tym czasie pieniądze oraz akcje są zamrożone.

To zamrażanie pieniędzy może za sobą pociągnąć olbrzymie koszty. Jednocześnie na wdrożeniu technologii blockchain zyskaliby również konsumenci. Francuska firma konsultingowa Capgemini szacuje, że konsumenci dzięki technologii blockchain mogliby zaoszczędzić nawet 16 miliardów dolarów na opłatach bankowych.

Kryptowaluty

Oczywiście należy wspomnieć o kryptowalutach. Stanowią one alternatywę dla walut klasycznych, które są regulowane przez organy centralne. Odgórne zarządzanie ma na celu zapewnić bezpieczeństwo i stabilność pieniądza, jednak historia pokazała wiele przypadków, kiedy to waluty upadały — często na skutek niewłaściwych decyzji rządów. Działo się to m.in. w Polsce w latach 80. i 90 XX wieku, czy też obecnie w Wenezueli.

Problem ze złym zarządzaniem eliminują kryptowaluty, które są zdecentralizowane, a przez to nie ma ryzyka związanego z niewłaściwymi decyzjami organu centralnego, czy też rządu. Dodatkowo wykorzystanie technologii blockchain umożliwia eliminację wielu opłat związanych z przetwarzaniem kryptowaluty, czy też transakcjami.

Opieka zdrowotna

Technologia blockchain pozwala przechowywać dane w bezpieczny sposób, dlatego też możliwe jest wykorzystanie jej w opiece zdrowotnej. Jeżeli dokumentacja medyczna pacjenta znajduje się w formie elektronicznej, to może być wygenerowana i zapisana w bloku, a następnie dołączona do łańcucha bloków. To da gwarancję tego, że dokumentacja pacjenta nie zostanie zmieniona, czy też usunięta np. na skutek ataku hakerskiego.

Rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości zarówno w Polsce, jak i na świecie wiąże się z koniecznością dopięcia wielu kwestii formalnych. Jest to proces dla wielu osób męczący. W całym tym procesie mogą powstać różnego rodzaju błędy i niedociągnięcia, które w przyszłości będą kończyć się sporami, i roszczeniami dotyczącymi nieruchomości. Wykorzystanie technologii blockchain przede wszystkim zminimalizuje tutaj wpływ czynników ludzkich, a tym samym ilość błędów, czy też różnego rodzaju niedociągnięć. Ponadto przyspiesza również proces zawierania transakcji, a fakt, że będą one znajdowały się w łańcuchu bloków, sprawi, że zapisane informacje będą trwałe i niepodatne na manipulacje.

Podpisywanie umów

Blockchain to technologia, którą można wykorzystać np. podczas zawierania umów. Dzięki temu informacje na temat danej umowy będą przechowywane w blokach i niemożliwe do zmiany, co z kolei zmniejszy ilość dokumentów trzymanych w szafie. Ponadto umowy mogą być też zawierane łatwiej, ponieważ technologia blockchain sprawia, czy obie strony wywiązały się z umowy to, jeżeli któraś strona np. nie wyśle pieniędzy, to wtedy druga automatycznie otrzyma zwrot np. produktu cyfrowego. Tego typu zabezpieczenia ułatwią zapobieganie oszustwom i wyłudzeniom.

Głosowanie

Dzięki technologii blockchain w przyszłości możliwe będzie głosowanie w sposób, który całkowicie wyeliminuje oszustwa wyborcze. Dodatkowo ze względu na łatwiejszą formę głosowania będzie możliwe zwiększenie frekwencji wyborczej. Rozwiązanie to zostało już przetestowane w listopadzie 2018 roku w wyborach średnioterminowych w Wirginii Zachodniej.

Każdy głos jest tu przechowywany jako blok w łańcuchu, co uniemożliwia manipulowanie ilością głosów, czy też głosami nieważnymi. Ponadto do obsługi wyborów potrzebna byłaby mniejsza ilość osób, a wyniki wyborów zostały ogłoszone znacznie szybciej.

Uproszczenia w administracji państwowej

Blockchain pozwoli wprowadzić wiele uproszczeń w administracji państwowej, dzięki czemu zarządzanie państwem będzie o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze. Co ciekawe tego typu rozwiązania są już wdrażane. W Gruzji działa rejestr do zarządzania aktami własności i nieruchomości, natomiast Estonia wprowadziła elektroniczne dowody tożsamości.

Energetyka

Dzięki technologii blockchain będzie możliwe zawieranie transakcji bez konieczności korzystania z usług pośredników, partnerów, co wpłynie na koszt zakupu energii. Możliwe jest również, że osoby posiadające np. panele słoneczne będą w stanie sprzedawać nadwyżki energii dzięki technologii blockchain.

Dodatkowo na koszty energii wpłynie również automatyzacja, którą przyniesie technologia blockchain, ponieważ przesyłanie energii będzie automatycznie kontrolowane.

Podsumowanie

Jak widać, potencjał technologii blockchain jest bardzo duży. A warto zauważyć, że jest to rozwiązanie stosunkowo młode, jeżeli będzie się rozwijać, to możliwe, że będą powstawały nowe pomysły na jego wykorzystanie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny

Srebro jako alternatywa dla złota: Poradnik inwestycyjny Inwestowanie w metale szlachetne to jedna z najstarszych form ochrony kapitału. Złoto jest...

Podobne artykuły