środa, 24 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Europa chce kupować irańską ropę – fala krytyki w stronę USA

Polecane

Hubert Oleszczuk
Hubert Oleszczuk
Analityk PoznajRynek.pl. Zajmuje się przekazywaniem informacji bieżących z kraju i zagranicy. Jego celem jest pisać w prosty sposób, nawet o trudnych zagadnieniach.

W sobotę szefowa dyplomacji Federica Mogherini wraz z ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec skrytykowali decyzję Białego Domu o ograniczeniu handlu ropą oraz o ograniczeniu przedłużonych specjalnych zwolnień na współpracę z Iranem.

We wspólnym oświadczeniu najważniejszych sojuszników USA w UE, europejscy przedstawiciele z żalem i niepokojem przyjęli decyzję amerykańskiej administracji, uznając ją tym samym sprzeczną z zamysłem porozumienia nuklearnego z 2015 roku, zwanego Wspólnym Kompleksowym Planem Działania (JCPOA).

Powstrzymanie irańskiego programu nukleranego

W 2015 roku podpisano międzynarodowe porozumienie nuklearne z Iranem. Zdjęło ono sankcje nałożone wcześniej na Iran, jednocześnie pozwalając mu rozwijać instalacje wojskowe pod kontrolę inspektorów ONZ. Skutkiem tego porozumienia był spadek cen ropy naftowej. Od początku porozumienia sprzeciwiały się niemu władze Izraela. Rok temu Donald Trump ogłosił wycofanie się USA z porozumienia nuklearnego, jednak Europa zaczęła krytykować tą decyzję.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Dlaczego Irańska ropa odgrywa tak duże znaczenie?

Iran jest posiadaczem czwartych co do wielkości złóż ropy naftowej oraz jednym z największych producentów ropy na świecie. Dlatego ewentualne sankcje nałożone na Irańską ropę prawdopodobnie przełożą się na wahania jej ceny na rynku międzynarodowym. Warto przyjrzeć się oficjalnemu oświadczeniu Unii Europejskiej. Możemy się z niego dowiedzieć m.in. o:

  • obawach dotyczących decyzji Stanów Zjednoczonych i ubolewaniem nad ponownymi sankcjami nałożonymi przez USA na Iran po wycofaniu się z JCPOA.
  • tym, że JCPOA według Unii ma wpłynąć pozytywnie na stabilność i bezpieczeństwo regionu bliskiego wschodu.
  • JCPOA działa i realizuje swój cel, co potwierdza Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.
  • wezwaniu Iranu do tego, żeby nadal realizował swoje zobowiązania w ramach JCPOA.
  • zachęceniu innych członków JCPOA, żeby dołożyli wszelkie starania, żeby legalny handel z Iranem się rozwijał.
  • Akcjonariuszach, którzy zobowiązali się do zwiększenia swoich wkładów finansowych do budżetu operacyjnego INSTEX.
  • przypomnieniu konkluzji przyjętych 4 lutego 2019 roku, w których UE zadeklarowało poparcie Iranu nie tylko w zachowaniu postanowień JCPOA, ale również w rozwiązaniu innych problemów dotykających tego kraju.

Skutki europejskiej decyzji

Odmienne podejście Stanów i Unii Europejskiej może prowadzić do politycznych napięć na tej linii. To z kolei może przyspieszyć de-dolaryzację globalnego systemu finansowego. W Unii Europejskiej od jakiegoś czasu mówi się o stworzeniu europejskiego odpowiednika systemu SWIFT. Jak informuje szef niemieckiego MZS Heiko Maas, w Unii już rozpoczęły się prace nad „modernizacją kanałów płatniczych i systemów, które będą niezależne od działań partnerów amerykańskich”.

Ropa wyraźnie zmieniła trend na spadkowy. Zbudowaliśmy już dwa niższe dołki, a cena od końcówki kwietnia znajduje się poniżej średnich kroczących EMA-33 i -55

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły