czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dlaczego warto wiedzieć w jakie spółki inwestują najwięksi inwestorzy na rynku?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Nie jest żadną tajemnicą, że każdego dnia tysiące traderów indywidualnych z wypiekami na twarzy śledzi jakie ruchy na rynkach finansowych i kapitałowych wykonują najwięksi, najsłynniejsi inwestorzy na świecie.

Z jakiego powodu się na to decydujemy? Jakie są zalety śledzenia inwestycji największych na rynku, odnoszących historyczne sukcesy graczy? Portfele inwestycyjne których inwestorów budzą największe zainteresowanie? Przekonamy się poniżej:

Jakie korzyści może przynieść śledzenie portfeli inwestycyjnych największych inwestorów? Bogaty inwestor

Przede wszystkim, należy pamiętać, że mówimy tu o inwestorach, którzy na rynkach zarobili już miliardy dolarów – i to nie na jednej transakcji, a przez wiele lat swojej kariery na rynkach finansowych i kapitałowych. Mówimy tu zatem o najlepszych z najlepszych, prawdziwych mistrzach w tym fachu i wzorach do naśladowania.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Czerpanie inspiracji

Z tego powodu ich spostrzeżenia na temat sytuacji na danym rynku czy kursu akcji danej spółki mogą być dla nas bardzo cenne – ze względu na swoje gigantyczne doświadczenie, istnieje spore prawdopodobieństwo, że udało im się dostrzec coś, czego my sami nie zauważyliśmy.

Ich inwestycje mogą zatem stanowić dla nas cenną inspirację, a sprzedaż danych akcji (lub ogólnie wyprzedaż większości aktywów w portfelu) – istotne ostrzeżenie, że na rynku może dojść do zmiany trendu.

Wykorzystywanie okazji inwestycyjnych, które wielki inwestor generuje

To jednak nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ruchy na portfelach inwestycyjnych największych inwestorów śledzi nie tylko garstka indywidualnych traderów, ale tysiące spekulantów i inwestorów, a także nawet majętne fundusze hedgingowe. Z tego powodu każdy istotny zakup lub sprzedaż pakietu akcji danej spółki przez takiego legendarnego inwestora może wywołać spore poruszenie na rynku i wyraźny ruch jej kursu.

Dla przykładu zainwestowanie dziesiątek milionów dolarów w akcje spółki, o której do tej pory nie było głośno; lub podwojenie liczby posiadanych akcji danej spółki przez słynnego inwestora wzbudzi ogromne zainteresowanie tym podmiotem i może sprawić, że kurs jego akcji wystrzeli w górę – w przypadku spółek o nieco niższej kapitalizacji może to być nawet wzrost o dwucyfrową liczbę procent.

Analogicznie, znaczące zmniejszenie liczby akcji lub kompletne pozbycie się danej spółki z własnego portfela inwestycyjnego może sprawić, że kurs danej spółki potężnie zanurkuje, gdyż rynek będzie zachodzić w głowę dlaczego dany legendarny inwestor przestał w nią wierzyć.

Czyje portfele inwestycyjne cieszą się największym zainteresowaniem?

Czas przejść do odpowiedzi na pytanie, którzy wielcy inwestorzy cieszą się największą popularnością wśród indywidualnych traderów. Zdecydowanie najwięcej osób śledzi portfel inwestycyjny holdingu Berkshire Hathaway należącego oczywiście do:

Warren Buffett Warren Buffett

Warren Buffett to nie tylko najbogatszy inwestor, ale i piąty najbogatszy człowiek świata według najnowszego zestawienia Forbes. Absolutny wzór do naśladowania, którego każdy ruch na rynku kapitałowym śledzą miliony inwestorów i spekulantów na całym świecie. Nic dziwnego, skoro w ten sposób zarobił już ponad 100 miliardów dolarów.

Nazywany jest “Wyrocznią z Omaha”. To właśnie z tego miasta pochodzi, a co więcej znajduje się tam siedziba Berkshire Hathaway – holdingu, którego prezesem i głównym akcjonariuszem jest sam Buffett.

Inwestor ten znany jest z zamiłowania do inwestowania w wartość, co oczywiście przekłada się na długoterminową technikę handlu oraz przekonania do analizy fundamentalnej. Oznacza to, iż nie bazuje na aktualnych trendach, lecz dokładnie weryfikuje kondycję finansową spółki, porównuje do jej konkurencji, a nawet całego sektora gospodarczego. Kieruje się również prostą zasadą – inwestuje tylko w takie spółki, które rozumie.

Spółki posiadające największy udział w portfelu inwestycyjnym Warrena Buffetta to:

  • Apple (40% udziału w portfelu)
  • Bank of America (10%)
  • The Coca-Cola Company (8%)
  • Chevron (7,5%)
  • American Express (6,8%).

James Simons

James Simons to genialny matematyk i inwestor, 48. najbogatszy człowiek świata według najnowszego zestawienia Forbes. Zarządza on funduszem hedgingowym Renaissance Technologies, który odpowiada za kapitał rzędu 130 miliardów dolarów. Co więcej, do tej pory zarobił on dla swoich klientów ponad 100 miliardów USD.

Simons to także jedyny zarządzający funduszem inwestycyjnym, który do tej pory znalazł się we wszystkich 21 corocznych zestawieniach najlepiej zarządzających funduszami (tych, którzy zarobili najwięcej pieniędzy) stworzonych przez “Institutional Investor”.

Fundusz inwestycyjny Renaissance Technologies Simons w 1982. Wchodzący w jego skład najsłynniejszy portfel Medallion Fund założył natomiast sześć lat później. Dziś, po ponad trzech dekadach, średnioroczna stopa zwrotu Medallion Fund wynosi 73% a nikt dokładnie nie wie, w jaki sposób model tego portfela działa i jak jest skonstruowany. Wyniki tegoż funduszu są tak niesamowite, że 100 dolarów zainwestowane w 1988 roku zmieniłoby się w 400 milionów USD w 2018.

Spółki posiadające największy udział w portfelu inwestycyjnym Renaissance Technologies to:

  • Novo-Nordisk (2,3% udziału w portfelu)
  • Microsoft (2,2%)
  • Meta (1,1%)
  • Apple (1%)
  • Chevron (1%)
  • Gilead Sciences (1%).

Kenneth G. Griffin Fundusz hedgingowy

Kenneth G. Griffin to założycieli zarządzający funduszem hedgingowym Citadel, a zarazem 53. najbogatszy człowiek świata według najnowszego zestawienia Forbes. Griffin już na studiach zaczął spekulować na rynku długu, za 100 tysięcy USD otrzymane od babci. W roku 1987 uruchomił swój pierwszy fundusz i zarobił na październikowym krachu.

Rok później został uczniem Franka Meyera, założyciela Glenwood Capital Investments, od którego dostał 1 mln USD w zarządzanie. Z kolei w 1990 Griffin założył fundusz Citadel, a od Meyera otrzymał 4,6 miliona USD w zarządzanie. Już 8 lat później Citadel miała 100 pracowników i 1 miliard USD w zarządzaniu. Dziś natomiast ma on pod zarządzaniem ponad 50 miliardów USD.

Spółki posiadające największy udział w portfelu inwestycyjnym Citadel to:

  • Meta (1% udziału w portfelu)
  • Humana (0,7%)
  • Amazon (0,7%)
  • T-Mobile US (0.7%)
  • Boston Scientific (0,6%).

Ray Dalio

Raymond “Ray” Dalio to także inwestor zarządzający słynnym funduszem hedgingowym i zarazem 71. najbogatszy człowiek świata według najnowszego zestawienia Forbes. Zarządza on jednym z najbardziej poważanych funduszy na świecie – Bridgewater Associates.

Ray Dalio założył go w 1975 roku. Fundusz zaczynał w mieszkaniu Dalio na Manhattanie działając głównie, jako firma konsultingowa. Do końca lat siedemdziesiątych. Wśród jego klientów były już niektóre jednostki rządowe, Nabisco, a nawet McDonald’s. W tym okresie spółka zaczęła również wysyłać swoim subskrybentom analizy pod nazwą “Daily Observation“.

Fundusz zdobył znaczną ilość nagród i wyróżnień. Co roku regularnie plasuje się na najwyższych pozycjach w rankingach funduszy hedgingowych, a dziś zarządza kapitałem przekraczającym 140 miliardów dolarów.

Warto także wspomnieć, że Ray Dalio jest człowiekiem wartym szczególnej uwagi. Do tej pory wydał wiele doskonale napisanych i świetnie sprzedających się książek, a najpopularniejsza z nich nosi tytuł “Principles: Life and Work”. Przez długi czas znajdowała się ona na pierwszym miejscu listy New York Times Bestseller.

Spółki posiadające największy udział w portfelu inwestycyjnym Bridgewater Associates to:

  • Procter & Gamble (4,1% udziału w portfelu)
  • Johnson & Johnson (3,3%)
  • Fundusz iShares Core MSCI Emerging Markets ETF (3,2%)
  • Fundusz SPDR S&P 500 ETF TRUST (3%)
  • The Coca-Cola Company (2,9%).

Chase Coleman III

Chase Coleman III to inwestor zarządzający funduszem hedgingowym Tiger Global i zarazem 192. najbogatszy człowiek świata według najnowszego zestawienia Forbes. Swoją karierę inwestycyjną rozpoczął już w 1997 roku w funduszu hedgingowym należącym wtedy do Juliana Robertsona o nazwie Tiger. Fundusz hedgingowy

Trzy lata później Robertson zamknął swój fundusz i przekazał Colemanowi 25 milionów dolarów na zarządzanie. Chase Coleman III założył wtedy fundusz o nazwie Tiger Global i szybko zaczął odnosić spektakularne sukcesy. Dziś Tiger Global zarządza kapitałem o wartości 125 miliardów dolarów, a w ciągu ostatniej dekady średnioroczna stopa zwrotu tego funduszu hedgingowego wynosi 22,5%.

Spółki posiadające największy udział w portfelu inwestycyjnym Tiger Global to:

  • JD.com (16,4% udziału w portfelu)
  • Microsoft (11%)
  • CrowdStrike (9,3%)
  • Nu Holdings (6,4%)
  • Meta (6%).

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły