Sebastian Seliga, twórca bloga inwestycyjnego elliotFXtrader oraz analityk no. 1 na polskiej wersji portalu TradingView serdecznie zaprasza na poranną analizę ropy naftowej oraz pary EURUSD. W swoich opracowaniach skupia się głównie na falach Elliota, które są używane w synergii z pozostałymi narzędziami analizy technicznej.
Początek tygodnia zaczynamy od analizy rynku ropy naftowej, jest to dokładnie ropa typu crude. Na początek przyjrzymy się scenariuszom fal Elliotta na większych interwałach czasowych, po to, by zaznajomić się z ogólną sytuacją rynkową oraz samym kontekstem.
Kurs Ropy Naftowej typu Crude – W1
Na wykresie tygodniowym wyraźnie widać, że ostatni ruch wzrostowy miał charakter typowo korekcyjny, a ponadto była to korekta złożona w czasie i w cenie. Ten skomplikowany cykl korekcyjny zakończył się na poziomie $76.87, co jest jedynie 50 centów wyżej od poziomu 61% zniesienia Fibonacciego usytuowanego na $76.31. Po zakończeniu cyklu korekcyjnego rynek zaczął gwałtownie spadać, przebijając długoterminowe średnie kroczące oraz poziom wsparcia na $55.32, aby w końcu zrobić dołek na poziomie $42.50. Spadek ten jest wyraźnie impulsywny, o bardzo dużym momentum spadkowym. Korekta wzrostowa zdołała znieść 38% ostatnich spadków, do poziomu $55,68, i również wygląda na dość impulsywne w swej naturze odreagowanie. Z czysto technicznego punktu widzenia warto jeszcze zaznaczyć, że cena spadając wybiła również długoterminową linię trendu wzrostowego, oznaczoną na wykresie kolorem pomarańczowym.
Wszystko więc wskazuje na to, że ostatnie wzrosty na rynku ropy mają charakter korekcyjny, a dominującym trendem jest trend spadkowy. Rozkład fal na mniejszych interwałach czasowych będzie przedstawiony w kolejnej analizie.
Kurs Euro do dolara – H4
Powróćmy jeszcze do rynku EUR/USD i spójrzmy na obecną sytuację na tej parze walutowej. Pięciofalowy impuls spadkowy został zakończony na poziomie 1.1234 i oznaczony jako 1/A. Po wyrysowaniu formacji Pin Bar cena odbiła w stronę ostatniego poziomu oporu na 1.1308, ale celem byków wydaje się poziom 38% zniesienia Fibonacciego na 1.1342, który jest jednocześnie szczytem fali (iv) niższego rzędu. Po zakończeniu korekty wzrostowej w fali 2/B trend spadkowy powinien zostać ponowiony, a jeżeli obecny scenariusz jest prawidłowy, to spadki mogą okazać się gwałtowne, warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będzie kształtował się rynek EUR/USD w najbliższych dniach.