Ceny kawy zmierzają w kierunku pogłębienia ostatnich dołków

Ten tydzień dla cen kawy zaczął się od kontynuacji kierunku z ubiegłego tygodnia. Kawa jest obecnie notowana po 92 centy za funt i jest zaledwie o 1 cent wyżej od ostatniego dołka, który jest zarazem najniższą ceną od ponad 13 lat.

Spadek kawy poniżej kosztów produkcji

Ceny kawy stopniowo spadają od 2014 roku, kiedy to wyjątkowo sucha pogoda w Brazylii spowodowała wzrost do ponad 200 centów za funt. Utrzymujący się trend spadkowy na kawie doprowadził do sytuacji, kiedy znaleźliśmy się poniżej poziomu 95 centów za funt. Międzynarodowa Organizacja Kawy (ICO) postrzega cenę 95 centów jako wartość „break-even” (wyjście na zero, tj. zyski = koszty) dla brazylijskich plantatorów kawy.

Problem pogłębia spadek wartości brazylijskiego reala, który od początku lutego osłabił się względem dolara amerykańskiego o 6.31%. Kawa jest ujemnie skorelowana z kursem USDBRL. Im wyższy kurs USDBRL, tym niższa powinna być cena kawy.

Źródło: https://www.quandl.com/data/CFTC/083731_F_ALL-Commitment-of-Traders-COFFEE-C-ICUS-Futures-Only-083731

„Nie ma potrzeby spieszyć się z zakupami, zwłaszcza patrząc na brazylijską politykę” – powiedział Rodrigo Costa, dyrektor tradingu w nowojorskiej firmie Comexim USA.

Dla innych krajów sytuacja jest znacznie gorsza. Wiele krajów z Ameryki Łacińskiej jest zaangażowanych w umowy o uczciwym handlu i dla nich ceną „break-even” są okolice 140 centów.

„Prawie wszyscy producenci kawy cierpią przy tych poziomach” powiedział Roberto Velez, dyrektor naczelny Colombian Coffee Growers.

Według Międzynarodowej Organizacji Kawy, niskie ceny na rynku przyczyniają się do ubóstwa w obszarach zależnych od produkcji kawy oraz przyczyniają się do spadku PKB w tych krajach.

Zobacz także: Wiosna na rynku zbóż — co przyniesie przyszłość?

Raport COT – spekulanci grają na spadek

Spekulanci są twardo przekonani do swoich racji. Utrzymują oni krótką pozycję netto na poziomie 84 354 kontraktów. Piątkowy raport wskazał na dodanie 2 206 kontraktów short oraz redukcję pozycji long o 64 kontrakty. Jest to kolejny tydzień z rzędu gdzie grupa money managerów zwiększa swoje pozycje short.

Źródło: https://www.quandl.com/data/CFTC/083731_F_ALL-Commitment-of-Traders-COFFEE-C-ICUS-Futures-Only-083731

Sytuacja techniczna na kawie

Nie ulega wątpliwości, że trend spadkowy trwa w najlepsze. Czwartkowa sesja zakończyła się tworząc świecę o kształcie pinbara (duży knot, małe ciało). O ryzyku dalszego spadku informowaliśmy w momencie powstania tej świecy. Piątek przyniósł potwierdzenie tej formacji (kontynuacja spadku) więc wszystko wygląda na to, że każdy wzrost jest wykorzystywany do zwiększania pozycji krótkich na rynku. Wydaje się, że pogłębienie ostatnich dołków to kwestia czasu a na wzrosty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o