czwartek, 20 marca, 2025

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Bessa na rynku, jak się przed nią uchronić?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Co to jest bessa?

Bessa to termin pochodzący z języka portugalskiego, który w kontekście rynków finansowych oznacza długotrwały spadek cen akcji na giełdzie. Jest to zjawisko przeciwne do hossy, czyli okresu wzrostu cen akcji. Bessa zwykle wiąże się z pesymistycznym nastrojem inwestorów, spowodowanym negatywnymi informacjami dotyczącymi gospodarki, takimi jak spadek PKB, wzrost bezrobocia czy kryzys finansowy.

Jak rozpoznać bessę?

Rozpoznanie bessy nie jest łatwe, ponieważ nie ma jednoznacznych kryteriów, które by ją definiowały. Najczęściej mówi się o bessie, gdy indeksy giełdowe spadają o co najmniej 20% od najwyższego poziomu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Innym wskaźnikiem może być długotrwały (co najmniej kilka miesięcy) spadek cen akcji większości spółek notowanych na giełdzie.

Jak się przed nią uchronić?

1. Diversyfikacja portfela

Pierwszym i najważniejszym krokiem w celu ochrony przed bessą jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Oznacza to posiadanie różnych rodzajów aktywów, takich jak akcje, obligacje, nieruchomości czy surowce. Dzięki temu, nawet jeśli ceny akcji spadną, inne aktywa mogą zachować swoją wartość lub nawet zyskać na wartości, co zminimalizuje straty.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

2. Inwestowanie w akcje o niskiej zmienności

Innym sposobem na ochronę przed bessą jest inwestowanie w akcje o niskiej zmienności. Są to akcje spółek, które charakteryzują się mniejszymi wahaniem cen w porównaniu do innych spółek. Zwykle są to spółki z sektorów takich jak żywność, opieka zdrowotna czy telekomunikacja, które są mniej podatne na cykliczne zmiany w gospodarce.

3. Ustalenie strategii wyjścia

Kolejnym krokiem jest ustalenie strategii wyjścia. Oznacza to określenie z góry, kiedy i przy jakim poziomie strat jesteśmy gotowi sprzedać nasze akcje. Może to być na przykład 10% spadek od ceny zakupu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której trzymamy akcje, które ciągle tracą na wartości, licząc na to, że sytuacja się odwróci.

4. Inwestowanie długoterminowe

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem ochrony przed bessą jest inwestowanie długoterminowe. Historia pokazuje, że pomimo krótkoterminowych spadków, rynki akcji zwykle rosną w długim terminie. Dlatego jeśli mamy horyzont inwestycyjny na kilka lat lub więcej, krótkoterminowe spadki nie powinny nas zbytnio martwić.

Podsumowując

Bessa to nieuniknione zjawisko na rynkach finansowych, które może przynieść znaczne straty. Jednak dzięki odpowiedniej strategii, takiej jak dywersyfikacja portfela, inwestowanie w akc

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Rynek papieru i tektury w Polsce: trendy, wyzwania i perspektywy

Rynek papieru i tektury w Polsce jest jednym z kluczowych segmentów przemysłu przetwórczego, odgrywającym istotną rolę zarówno w gospodarce...

Podobne artykuły