środa, 17 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Zmiana kroków notowań na GPW

Polecane

Rafał Płudowski
Rafał Płudowski
Analityk z 10 letnim doświadczeniem. Od 2008 r. związany z GPW i rynkiem Forex. Swoje doświadczenie zdobywał jako Doradca klienta w domu maklerskim Capital Partners, a następnie jako Dyrektor polskiego oddziału jednej z firm inwestycyjnych. Jego oczkiem w głowie jest rynek złota.

Od 4 marca 2019 roku, GPW zmienia kroki notowania dla akcji oraz funduszy typu ETF.

Nowe kroki notowań na GPW

Po wprowadzeniu zmian, akcje i inne instrumenty finansowe będą notowane z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Obecnie kroki notowania dla większości akcji oraz funduszy typu ETF wahają się od jednego do kilku groszy. W wyniku zmiany zostanie wprowadzonych sześć nowych kroków notowań mniejszych niż jeden grosz. Wyniosą one odpowiednio: 0,0001zł; 0,0002zł; 0,0005zł; 0,0010zł; 0,0020zł; 0,0050zł.

Kroki notowań obowiązujące od 4 marca 2019r

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

https://www.gpw.pl/

Na GPW krok notowania akcji spółki lub jednostki funduszu typu ETF zależy od kursu oraz płynności. Tabela nr 1 dotyczy akcji o najmniejszej płynności, natomiast tabela nr 6 dotyczy akcji najwyższej płynności. Klasyfikacji akcji pod względem płynności dokonuje Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych ( ESMA).

Korzyści ze zmiany

Dzięki zmianie kroków notowania giełdowe kursy akcji i EFT-ów będą ustalane z większą niż dotychczas dokładnością. Wpłynie to na zmniejszenie rynkowych spreadów. Pozwoli również na bardziej dokładną rynkową wycenę tych instrumentów. Szczególnie duże znaczenie zmiana będzie miała dla akcji groszowych. Dla nich zmiana kursu o 1 grosz oznaczała bardzo dużą procentową zmianę wartości akcji.

Ważnym elementem planowanych zmian jest rozliczenie oraz rozrachunek transakcji zawartych z kursem określonym z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Aby było to możliwe, każda zawarta transakcja będzie zaokrąglana do pełnych groszy. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 0,005zł (pół grosza) będą pomijane, a końcówki kwot wynoszące 0,005 i więcej będą podwyższane do pełnego grosza.

Zmiana również na kontraktach terminowych na kursy walut

W marcu zmienia się krok oraz jednostka notowania dla wszystkich notowanych na GPW kontraktów terminowych na kursy walut. Kurs kontraktów terminowych będzie określany z dokładnością do 0,0001 zł (obecnie 0,01zł) i będzie ważny za 1 jednostkę danej waluty (obecnie ważny jest za 100 jednostek waluty).

W efekcie zmiany kurs kontraktu terminowego będzie określany w identyczny sposób jak kurs waluty będącej instrumentem bazowym. Zostanie zachowana spójność pomiędzy zasadami prezentowania kursu instrumentu bazowego i kontraktu terminowego. Obecnie kurs kontraktu terminowego jest określany z dokładnością do 0,01 za 100 jednostek danej waluty, czyli inaczej niż są prezentowane kursy walutowe.

Wielkość kontraktu, czyli ilość jednostek danej waluty, jaka przypada na jeden kontrakt terminowy, pozostanie bez zmian i nadal będzie wynosić 1000 jednostek waluty. Zmieni się jednak algorytm kalkulacji wartości kontraktu terminowego. Obecnie wartość kontraktu stanowi kurs kontraktu przemnożony przez 10. Po zmianie wartość kontraktu będzie stanowić kurs kontraktu przemnożony przez 1000.

Kontrakty terminowe na akcje również się zmienią

Kurs kontraktów terminowych na kurs akcji będzie określany z dokładnością do 0,0001zł. Obowiązywać będzie jeden poziom kroku notowania, niezależnie od kursu kontraktu terminowego. Kurs kontraktów nie może być jednak niższy niż jeden grosz.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły