Seria strat metali szlachetnych. Ponad 8% straty srebra w tydzień.

0

Na rynki głównych kruszców patrzymy po tygodniu, dziś w środę 12 października. Metale szlachetne w ostatnich dniach traciły. Wczoraj, 11 października złoto, srebro i platyna odnotowały piątą z rzędu stratę. Notowania srebra w tydzień spadły o ponad 8%. Rynkom głównych metali towarzyszyły ostatnio negatywne nastroje. Obawy potęgowały komentarze decydentów Rezerwy Federalnej. Urzędnicy Fed otwarcie mówili o konieczności utrzymania restrykcyjnej polityki. Ponadto dobre dane z rynku pracy w USA pomagają agresywnemu zacieśnianiu. Czy metale szlachetne przerwą dziś serię strat? Przejdźmy do analizy złota, srebra i platyny.

Metale szlachetne zależne od wydarzeń w USA

W miniony piątek, 7 października ceny metali szlachetnych notowały gorsze wyniki. Spowodowane było to lepszymi od oczekiwań raportami z rynku pracy w USA. Stopa bezrobocia spadła w USA do 3,5%. Dziś, 12 października inwestorzy oczekują na protokół z posiedzenia Fed. Rynkowi uczestnicy szukać będą wskazówek, co do przyszłej podwyżki stóp procentowych. W tym tygodniu, a dokładniej jutro, w czwartek 13 października opublikowany zostanie raport dotyczący inflacji w USA. Metale szlachetne pozostają zatem w najbliższych dniach zależne od wydarzeń w USA.

Gorszy tydzień kruszców

Rynkom metali szlachetnych towarzyszyły ostatnio obawy związane m.in. z komentarzami urzędników Rezerwy Federalnej. Na przestrzeni tygodnia inwestorzy usłyszeli wiele uwag bankierów Fed dotyczących przyszłości gospodarki Stanów Zjednoczonych. To właśnie przez zapewnienia decydentów o konieczności utrzymania restrykcyjnej polityki, spowodowały gorszy tydzień dla głównych kruszców.

Na przestrzeni tygodnia, to znaczy od zeszłej środy, 5 października patrząc, metale szlachetne notowały obniżkę. Najwięcej w tym czasie straciło srebro. Notowania srebra do dziś zaliczyły ponad 8% straty. W analogicznym czasie złoto straciło ponad 3%, zaś platyna nieco powyżej 4%.

Złoto przy strefie wsparcia

Kruszec złotego koloru postawił ostatnio na zejście i powrócił do niższych poziomów. Rynek przebił się przez ważniejsze strefy tak naprawdę zbytnio się nimi nie przejmując. Złoto aktualnie znajduje się przy istotnej strefie wsparcia, czyli przedziale cenowym: 1648-1658 USD. Do rynku złota podejść teraz można w następujący sposób.

Scenariusz spadkowy

Rynek może zainteresować się teraz innym zakresem cenowym tzn. 1690-1700 dolarów. Przy ostatnim zejściu właśnie ten zakres nie w pełni został sprawdzony. Ten scenariusz zakłada, że rynek w najbliższych podbije właśnie do tego zakresu (1690-1700 USD), który jak na razie stanowi opór. Wówczas w tym przedziale do głosu dojść może siła podażowa. Każdorazowy re-test tej strefy od dołu determinować będzie zejście. Wówczas na zasadzie ruchu impuls-korekta-impuls rynek zszedłby w okolice obszaru 1648-1658 USD, kolejnym impulsem go przełamując. Celem dla rynków stałyby się okolice 1620 USD za uncję.

Wykres XAUUSD spadek
Scenariusz spadkowy złoto XAUUSD 12.10.2022

Scenariusz wzrostowy

Jednak tak jak wspomnieliśmy, złoto aktualnie znajduje się w okolicy istotnego wsparcia (1648-1658 USD). Taka właśnie sytuacja może pobudzić stronę kupujących. W podanym obszarze stworzyłaby się tzw. baza dla wzrostów. Silnym impulsem rynek podbiłby w okolice 1730 dolarów, a po drobnym cofnięciu zebrał siłę do strzelenia poziomu 1750 USD.

Wykres XAUUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy złoto XAUUSD 12.10.2022

Notowania srebra sięgnęły 19,00 USD

Srebro również dotarło w okolice swojego wsparcia, nieco go nadbijając. Dziś notowania tego kruszcu sięgnęły najniżej poziomu 19,00 USD za uncję. Jednak aktualnie srebro znajduje się na zakresie wsparcia, czyli 19,20-19,45 USD. To właśnie ten obszar stanowić będzie najprawdopodobniej punkt odniesienia w najbliższym czasie.

Scenariusz spadkowy

Kurs srebra aktualnie, patrząc na wykres interwału 4-godzinnego, znajduje się poniżej zakresu średniej. To właśnie na średniej rynek w najbliższym czasie zebrać może podaż. Jeżeli zatem nie pojawi się przełamanie średniej, a zamiast tego powrót poniżej wsparcia (19,20-19,45 USD), przypuszczać będzie można zejście. W takim wypadku każdorazowy re-test od dołu obszaru (19,20-19,45 USD) determinować będzie spadek nawet do 18,00 USD.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy srebro XAGUSD 12.10.2022

Scenariusz wzrostowy

Natomiast warto rozpatrzyć inny przypadek. Tak długo, jak wsparcie trzyma cenę, rynek wykonać może podejście. W takim wypadku potwierdzone przełamanie średniej, dałoby początek mocniejszemu wzrostowi. Zrealizowane może zostać wówczas podbicie w okolice 20,50 USD. Po drobnym cofnięciu i ponownym zebraniu popytu, celem stałby się nawet poziom 21,00 USD.

Wykres XAGUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy srebro XAGUSD 12.10.2022

Platyna nie utrzymuje 900 USD za uncję

Platyna miała okazję utrzymać pełen poziom 900 USD. Jednak to się nie powiodło i notowania oscylują obecnie poniżej tego zakresu. Rynek znajduje się obecnie również nieco poniżej istotnego obszaru cenowego: 900-908 USD. Jakie perspektywy stoją przed rynkiem tego kruszcu.

Scenariusz spadkowy

Wspomniany wyżej zakres 900-908 USD może zostać poddany sprawdzeniu w najbliższych godzinach. Platyna ma realną szansę podbić właśnie do tego obszaru, aby sprawdzić, która ze stron przeważy. Przedział cenowy 900-908 USD stanowi obecnie opór dla rynku i to właśnie strona podażowa przejąć może kontrolę nad rynkiem. Zejście poniżej omawianej strefy stanowić będzie podstawę do głębszej przeceny. Potwierdzeniem natomiast stałby się re-test tego przedziału (900-908 USD) od dołu. Celem dla rynku w najbliższych dniach może być 860 USD.

Wykres XPTUSD spadek
Scenariusz spadkowy platyna XPTUSD 12.10.2022

Scenariusz wzrostowy

Spojrzeć warto na dodatkowo inną możliwość. Rynek najpierw może zejść, aby na niższych zakresach, sprawdzić popyt. Taki może zostać zebrany w strefie cenowej 868-875 USD. Wówczas na zasadzie touch and go rynek błyskawicznie powróciłby do zakresu średniej, a przełamując jej zakres mógłby dojść nawet do 920 USD.

Wykres XPTUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy platyna XPTUSD 12.10.2022

Podsumowanie

W końcówce tego tygodnia rynkom głównych metali szlachetnych towarzyszyć będzie zapewne podwyższona zmienność. Jest to spowodowane publikacjami ważnych raportów w Stanach Zjednoczonych. Śledzenie na bieżąco rynkowych newsów okazać się może kluczowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj