Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Lekcja 13: Na czym polega analiza fundamentalna?

Drugą grupą metod stosowanych w prognozowaniu przyszłych kursów jest analiza fundamentalna. W przeciwieństwie do analizy technicznej nie korzysta ona z przeszłych informacji dotyczących kursów lecz skupia się na informacjach dotyczących kondycji gospodarki czy emitenta papieru wartościowego.

Jak sama nazwa wskazuje, analiza fundamentalna skupia się na „fundamentach” czyli ekonomicznych podstawach funkcjonowania emitenta czy gospodarki. Uważa się, że im lepsza jest kondycja danego podmiotu, tym inwestycja w akcje powinna być bardziej atrakcyjna.

Analiza fundamentalna

Najogólniej mówiąc, analiza fundamentalna polega na ocenie atrakcyjności inwestowania w dany instrument. Atrakcyjność ta zależy od:

Przykładowe dane makroekonomiczne

Źródło: https://tradingeconomics.com/

Ideą tego typu analizy jest to, że jeśli obecne i przyszłe perspektywy gospodarcze danego kraju są dobre, waluta tego kraju powinna się umacniać. Im lepszy kształt gospodarki, tym więcej zagranicznych inwestorów i przedsiębiorców będzie inwestować w tym kraju. Powoduje to konieczność zakupu tejże waluty, aby pozyskać krajowe aktywa.

Przykładowe pozytywne sygnały dla inwestora, który chciałby zakupić aktywa na danym rynku:

Negatywne sygnały są oczywiście dokładnie odwrotne.

Którą analizę zatem wybrać? Fundamentalną czy techniczną?

Pytanie z serii tych za milion dolarów. Nie ma tutaj złotego środka. Każda z tych analiz jest ważna i pokazuje różne sposoby patrzenia na rynek.

Podsumowując metody analiz, analiza techniczna odpowiada na pytanie „kiedy?” kupić bądź sprzedać. Analiza fundamentalna dostarcza nam wiedzy na temat „co?” kupić/sprzedać.

Aby stać się profesjonalnym inwestorem musisz wiedzieć jak korzystać równocześnie z obu tych metod.

Lekcja 14: Co mówią nam dane makroekonomiczne i jak je wykorzystać w tradingu

Exit mobile version