Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może być zrównoważony lub niezrównoważony. Równowaga na poziomie cenowym oznacza, że istnieje taka sama proporcja pomiędzy ilością zleceń kupna a sprzedaży. A co oznacza brak równowagi?

Nierównowaga w kupowaniu (buying imbalance) oznacza, że ilość kupiona po ASK jest większa niż ilość sprzedana po BID. Większy wolumen ASK zazwyczaj ma tendencję do podnoszenia ceny.

Nierównowaga w sprzedawaniu (selling imbalance) oznacza, że ilość sprzedana po BID jest większa niż ilość sprzedana po ASK. Większy wolumen BID zazwyczaj ma tendencję do obniżania ceny.

Imbalance identyfikujemy poprzez procentowe porównanie wolumenu BID i ASK, a współczynniki które najczęściej się do tego wykorzystuje to 250%, 300% lub 400% i w górę.

Jak wygląda imbalance na wykresie?

Buying imbalance na moim wykresie pokazuje się wtedy, gdy volumen przehandlowany po ASK (dla przypomnienia, jest to prawa strona) jest ponad 300% większy niż wolumen przehandlowany po BID (lewa strona). Na powyższym obrazku zaznaczyłem jeden poziom buying imbalance. Zielona cyfra 21 oznacza, że wolumen przehandlowany po ASK (21) jest większy od wolumenu przehandlowanego po BID (5) o ponad 300% (dokładnie 420%)

Jeśli nie rozumiesz wykresu footprint, odsyłam Cię do artykułu Jak zbudowany jest i jak czytać wykres footprint?

Selling imbalance na moim wykresie pokazuje się wtedy, gdy volumen przehandlowany po BID jest ponad 300% większy niż wolumen przehandlowany po ASK. Na powyższym obrazu zaznaczyłem dwa poziomy selling imbalance, które różnią się pomiędzy sobą kolorami (są zależne od wartości procentowych). Cyfra 40 zapaliła się na czerwono ponieważ wolumen przehandlowany po BID (40) jest większy o ponad 300% od wolumenu przehandlowanego po ASK (13). Selling imbalance widzimy również 2 ticki wyżej gdzie wolumen przehandlowany po ASK (23) był o 1150% większy od wolumenu przehandlowanego po BID (2).

Jak analizować imbalance?

Bardzo często na początku trendu jak i na jego końcu będziemy obserwować nierównowagę pomiędzy agresywnym popytem a podażą. Na tym polega proces aukcyjny. Wzrosty kończą się w momencie, gdy ostatni kupujący kupi po najwyższej cenie ze wszystkich uczestników aukcji, a spadki kończą się kiedy ostatni sprzedający sprzeda po najniższej cenie ze wszystkich uczestników aukcji.

Buying imbalance spowodowany pojawieniem się dużych agresywnych zleceń kupna przy szczycie, który nie wywoła dalszej kontynuacji wzrostów, może być świetnym miejscem zwrotnym na wykresie.

Selling imbalance spowodowany pojawieniem się dużych agresywnych zleceń sprzedaży przy dołku, który nie wywoła dalszej kontynuacji spadków, może być również świetnym miejscem zwrotnym.

Wykres footprint jest wyjątkowym narzędziem, które zapewnia możliwość zajrzenia do wnętrza świecy i zobaczenia tego, co się dzieje z popytem i podażą w czasie rzeczywistym. Śledzenie imbalance jest świetną metodą do wyprzedzenia innych traderów w momencie gdy dochodzimy do kluczowych poziomów gdzie kończy się ruch. Wykres świecowy ze wskaźnikiem obrotu nie jest w stanie pokazać Ci na jakich poziomach istniała nierównowaga. Połączenie wolumenu obrotu wraz z obserwacją delty oraz poziomami imbalance pomoże Ci wsłuchać się w to co “mówi” rynek. Słuchaj go i nie walcz z nim.

Exit mobile version