Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Handluj z głową – 5 kroków do poprawy sprawności Twojego mózgu

W poprzednim artykule poznałeś pojęcie neurogenezy. Wiesz już, że wraz z upływającym czasem, nie jesteś skazany na nieustanne pogarszanie jakości pracy swojego mózgu. Jako trader doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotna jest koncentracja, dobra pamięć, spostrzegawczość, czy umiejętność kojarzenia faktów w pracy na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że handlując znajdujesz się w nieustannym stresie, a to nie pomaga w tworzeniu nowych połączeń oraz regeneracji komórek w Twoim mózgu.

W tym artykule poznasz pięć konkretnych kroków, które pozwolą Ci pracować nad poprawą sprawności Twojego mózgu, wspomogą proces neurogenezy i w efekcie przyczynią się do zwiększenia efektywności Twojej pracy.

1. Kinezjologia – Twój przyjaciel w codziennej rutynie

Mówiąc krótko, kinezjologia to nauka o ruchu ludzkiego ciała oraz wpływie tego ruchu na poprawę pracy mózgu. Wykonując standardowe czynności w życiu, nasz mózg tworzy sobie pewne utarte ścieżki i „drogi na skróty”. Aby pobudzić go do pracy oraz tworzenia nowych połączeń, warto czasem postąpić niestandardowo. Co to oznacza w praktyce? Oto kilka przykładów:

2. Nie przestawaj poznawać i uczyć się!

Rozwijanie zdolności poznawczych wydaje się oczywistą drogą do przedłużenia młodości mózgu oraz stałej poprawy jego osiągów. Nigdy nie przestawaj się uczyć. Nie poprzestawaj na wiedzy, która spływa do Ciebie sama i którą wchłaniasz biernie. Podejmuj wysiłek poszukiwań, fascynuj się tym co Cię otacza, rozwiązuj problemy i zawsze miej swoje zdanie, które będziesz potrafił argumentować.

3. Zadbaj o zdrową dietę – CODZIENNIE

Niskokaloryczna dieta, unikanie żywności przetworzonej i nasyconych tłuszczów, to kluczowe zadania dla utrzymania mózgu w dobrej kondycji i wspomagania neurogenezy. Bardzo ważne, by nasze posiłki były zrównoważone, należy zadbać o odpowiednią ilość energii. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Upewnij się, że dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Przed Tobą długie godziny pracy, wysiłku umysłowego, a często też fizycznego. Aby pracować efektywnie i utrzymywać mózg na wysokich obrotach, trzeba go dobrze przygotować. Początek dnia to moment, w którym nie musisz odmawiać sobie nieco większej ilości cukrów, czy węglowodanów – zapewnią Ci one zapas energetyczny na cały dzień. Za zdrowe przekąski posłużą Ci świeże owoce, bardzo zdrowe dla mózgu orzechy, również suszone przysmaki takie jak bakalie. Świetnie się sprawdzi również gorzka czekolada, czy odrobina miodu.  Nie zapominaj także o właściwym nawodnieniu. Zbyt mała ilość wody w organizmie prowadzi do uczucia otępienia i bólu głowy.

4. Kondycja fizyczna to podstawa

Neurogeneza ma ścisły związek z utrzymywaniem kondycji fizycznej. Sport nie tylko powoduje, że pozostajemy w dobrej formie, ale pomaga nam również dotlenić nasz mózg.  W trakcie wysiłku fizycznego dochodzi do wydzielania endorfin, które wpływają pozytywnie na proces rozładowywania napięcia i łagodzą stres, który jest zabójczy dla procesu tworzenia nowych komórek i regeneracji układu nerwowego. Nie unikaj więc spacerów, jazdy na rowerze, biegania, badmintona, siłowni, basenu, czy jakichkolwiek innych aktywności sportowych, które sprawią Ci przyjemność. Z pewnością po takim wysiłku poczujesz się pozytywnie usatysfakcjonowany, że zrobiłeś coś nie tylko dla swojego ciała, ale i mózgu.

5. Medytacja da Ci wyciszenie

Medytacja od dawna znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu. Jej wpływ na neurognezę jest niezaprzeczalny, choć jej nauczenie się wymaga poświęcenia nieco czasu i praktyki. Autor książki „Knowledge is beautiful”, David Mccandless, wskazuje na 20 zalet medytacji, wśród których wymienić można między innymi:

Powyższe kroki nie powinny wprowadzać w Twoim życiu spektakularnej rewolucji. Wspomaganie procesu neurogenezy, której efektem jest poprawa jakości pracy mózgu, sprowadza się w zasadzie do przełamywania nawyków, czy rutyny, często wynikającej z naszego wygodnictwa i przyzwyczajenia. Dla każdego tradera, który podchodzi do swojej pracy i zdrowia poważnie, troska o kondycję własnego mózgu powinna być priorytetem. Wprowadzenie w swoim życiu choćby części powyższych działań, pozytywnie przełoży się na nasze samopoczucie oraz jakość pracy umysłowej. Nie pozostaje więc nic innego jak wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć handlować z głową.

Exit mobile version