Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Giełda Papierów Wartościowych – czym jest, jakie pełni funkcje i kto jest jej uczestnikiem?

Giełda Papierów wartościowych miejsce, w którym odbywają się działania związane z kupowaniem, sprzedażą oraz emisją akcji spółek publicznych. Transakcje na giełdach odbywają się zgodnie z obowiązującym regulaminem i przepisami prawnymi. Warto zauważyć, że w danym kraju, regionie może istnieć wiele systemów obrotu akcjami. W Polsce mamy do czynienia z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie.

Należy również zauważyć, że pojęcia giełda oraz giełda papierów wartościowych nie są tożsame (pomimo że często są używane jako synonimy). Giełda jest pojęciem szerszym.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Giełda a giełda papierów wartościowych

Giełda to miejsce, w którym są organizowane spotkania handlowe, na których sprzedawane są określone towary. Towarem mogą być np. owoce, czy też warzywa. Wiele lokalnych sklepów, które oferuje warzywa i owoce, zaopatruje się właśnie na giełdach. Na takiej giełdzie sprzedaż odbywa się na określonych zasadach (zgodnych nie tylko z prawem, ale również z regulaminem giełdy), w określonym czasie.

Natomiast pojęcie giełdy papierów wartościowych odnosi się do miejsca, w którym można handlować instrumentami finansowymi. Pozwalają one zorganizować sprzedaż, dzięki czemu odbywa się ona na uczciwych zasadach, a transakcje są przejrzyste. Warto podkreślić, że dzisiaj giełdy wykorzystują nowoczesne technologie i działania są wspomagane elektronicznie.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Rynek pierwotny i wtórny

Inwestując na giełdzie, masz możliwość inwestycji na rynku pierwotnym oraz rynku wtórnym. Rynek pierwotny umożliwia firmom wejście na giełdę. Przedsiębiorstwa mogą opublikować pierwszą ofertę publiczną (IPO), co pozwoli pozyskać kapitał od inwestorów. Firma, która chce wejść na giełdę, dzieli się na pewną liczbę akcji i udostępnia część z nich inwestorom. Giełda pełni rolę pośrednika pomiędzy firmą a inwestorami, w zamian pobiera opłaty za swoje usługi.

Rynek wtórny to wszelkiego rodzaju transakcje, które są zawierane po tym, jak firma wejdzie na giełdę. Jeżeli chcesz kupić lub sprzedać akcje istniejącej spółki takiej jak np. PKN Orlen, Lotos, CD Projekt Red, to dokonujesz operacji na rynku wtórnym. Podobnie jak w przypadku rynku pierwotnego, tutaj również giełda pełni rolę pośrednika — dzięki niej znalezienie „partnera” do transakcji jest znacznie łatwiejsze. Oczywiście za pośrednictwo w transakcji pobiera opłaty.

Jednocześnie pośrednicząc w transakcji, zapewnia odpowiedni „standard” usług. Giełda zapewnia:

Oprócz tego giełdy często tworzą wskaźniki rynkowe takie jak indeks S&P 500, czy też polski WIG20.

Ponadto giełda papierów wartościowych otrzymuje wszelkiego rodzaju informacje od firm: ogłoszenia, sprawozdania finansowe. Dostęp do tych informacji można uzyskać zwykle poprzez stronę internetową giełdy.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Uczestnicy giełdy

Warto przyjrzeć się różnym „graczom”, jacy znajdują się na giełdzie. Rozumiejąc różne role, łatwiej będzie Ci działać na rynku finansowym:

Oczywiście w każdej z tych grup możemy wyróżnić różne podgrupy.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Funkcje giełdy

Warto przyjrzeć się jeszcze funkcjom, jakie pełni giełda. Nie jest ona bowiem tylko „zbędnym pośrednikiem”, który pobiera prowizje za zawierane transakcje. Giełda pełni wiele istotnych funkcji. Wyróżniamy przede wszystkim:

Exit mobile version