Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Zawahanie na amerykańskich indeksach w pierwszym dniu handlu.

Jak większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, poniedziałek dla amerykańskich parkietów był dniem wolnym od handlu. Za oceanem obchodzony był Dzień Prezydenta.
Okazuje się, że inwestorzy bez wsparcia swoich amerykańskich kolegów, nie byli w stanie zrobić niczego godnego uwagi, można odnieść wrażenie, że to właśnie amerykanie stanowią główny mechanizm napędowy widocznych na indeksach wzrostów.

Wczorajsza sesja europejska również przebiegała spokojnie w oczekiwaniu na pierwszy dzwonek w Nowym Jorku. Już na premarkecie można było zaobserwować presję podażową, w efekcie której można się było spodziewać dogrania luk weekendowych. Trwająca podczas sesji europejskiej konsolidacja odbywająca się w ramach range z Tokio, została zakończona w efekcie czego mogliśmy oglądać 30 pkt przecenę na indeksie S&P500 oraz 160 pkt na NasDaq. Końcówka sesji przebiegała pod dyktando korekty ruchu spadkowego.

Azja rozpoczęła pogłębieniem dołków z zainicjowanego wczoraj ruchu spadkowego, które na godzinę przed otwarciem rynku kasowego w Europie zostały wybronione.

DAX

Wykres pięciominutowy DE.30 – platforma Metatrader4

Wyznaczona podczas wczorajszej transmisji live strefa 14050-14070, którą wczoraj określaliśmy jako docelową dla ruchu spadkowego po kilkukrotnym testowaniu, została wybita. Cena jednak skonsolidowała się tuż pod strefą mimo istotnego ruchu spadkowego jaki miał wówczas miejsce na S&P czy chociażby  na NasDaq.

Klasyczne podejście mówi nam, że wybite wsparcie staje się oporem i dziś z tej zasady zamierzam skorzystać w określeniu planu handlu na pierwsze godziny sesji europejskiej.
Warte odnotowania jest położenie pivota, który znajduje się na poziomie 14074 czyli tuż nad wyznaczoną strefą i stanowi nieodłączny element strefy oporowej.

Dax – podsumowanie

Tak długo jak cena nie wybije wyznaczonej strefy wspieranej pivotem 14050-14074, tak długo można spodziewać się reakcji spadkowej i to niedźwiedź posiada przewagę.
Dopiero potwierdzone wybicie poziomu pivot, ponownie otworzy bykom drogę w kierunku ostatnich szczytów. W tym przypadku potwierdzeniem byłoby pojawienie się statystycznego sygnału z Initial Balance.

Obserwując kilka ostatnich sesji można odnieść wrażenie, że byki złapały zadyszkę w drodze po wyznaczone w okolicach 14400 cele. Z mojego punktu widzenia, im szybciej udałoby się im to osiągnąć, tym lepiej dla potencjalnych swingów spadkowych których po zaliczeniu wspomnianych poziomów będę wypatrywał. Pojawienie się teraz większej korekty ruchu wzrostowego (około 500-700pkt) sprawiłoby, że rozgrywanie później swinga spadkowego po powrocie na szczyty i wybicie 14400 będzie obarczone znacznie większym ryzykiem, aniżeli w przypadku kiedy zrobilibyśmy te szczyty z obecnych poziomów.

Czy widoczne wczoraj zawahanie to tylko domknięcie luki po którym wracamy do mozolnych wzrostów? Czy niedźwiedziom uda się je rozwinąć? Dowiemy się niebawem.

Exit mobile version