Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Szefowie banków ostrzegają przed ryzykiem utraty płynności

Dyrektor działu zarządzania majątkiem w J.P. Morgan oraz prezes UBS ostrzegają z Davos, że aktywność i płynność rynkowa może zostać szybko zamrożona.

Prezes UBS ostrzega przed utratą płynności

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, dyrektor generalny UBS, Sergio Ermotti powiedział, że grudniowa wyprzedaż na rynkach wynikała z konwergencji makro i politycznych obaw. Inwestorzy zrozumieli również, że system finansowy nie da możliwości inwestorom przenoszenia kapitału tak łatwo, jak wcześniej.

,,Sugerowane założenie, o płynności, która jest w stanie wkroczyć i wyrównać naprężenia, jest błędnym założeniem. Płynność może bardzo łato zamarznąć, jak woda w Davos” – powiedział Ermotti.

Dyrektor J.P. Morgan również ostrzega

Mary Callahan Erdoes, dyrektor zarządzający majątkiem w J.P. Morgan oraz członek Komitetu Doradczego Inwestorów Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku powiedział, że płynność jest tym, o co wszyscy się martwimy.

Callahan Erdoes powiedział, że od 2018 roku, do systemu finansowego wpompowano dodatkowe 11 bln USD aktywów.  Spowodowało to dziwny poziom cen. Na przykład amerykański bankier zauważył sytuację w 2017 roku. Wtedy 85% włoskiego rynku wysokodochodowego notowane było poniżej rentowności amerykańskich papierów skarbowych.

W typowych warunkach dochód z amerykańskich obligacji skarbowych powinien być niższy od włoskiego, ponieważ jest uważany za znacznie bezpieczniejszą inwestycję.

Wyzwanie dla banków centralnych

Banki centralne mogą wkrótce stanąć przed jednym z największych wyzwań. Globalny wzrost gospodarczy zwalnia, ale od czasu ostatniego kryzysu zmagają się z tworzeniem swoich arsenałów polityki, aby skutecznie poradzić sobie z innymi.

Wojna handlowa między USA a Chinami, obawy o nadchodzące wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, recesja, niepokoje w Ameryce Południowej stanowią zagrożenie dla światowej gospodarki.

Rezerwa Federalna rozpoczęła swój obecny cykl zacieśniania w grudniu 2015 roku. Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, Bank Japonii nadal mają stopy procentowe na najniższym poziomie.

,,W nadchodzących kwartałach globalna gospodarka prawdopodobnie zwolni. Wydaje się bardziej prawdopodobne, że banki centralne nadal będą pod ostrzałem ze strony populistycznych liderów”. Powiedział Neil Shearing, główny ekonomista w Capital Economics.

Polityka banków centralnych nie przynosi oczekiwanych efektów

Bank Japonii od lat celuje w inflację na poziomie 2%. Bez powodzenia. Oczekuje się, że BoJ nie zacznie normalizować swojej niezwykle luźnej polityki monetarnej co najmniej do 2020 roku.

Prezes EBC Mario Draghi przyznał, że wzrost w strefie euro będzie prawdopodobnie słabszy niż wcześniej oczekiwano. Tylko 36 z 65 ankietowanych przez Reuters ekonomistów jest przekonanych, że EBC będzie w stanie podnieść stopy procentowe przed następnym spadkiem.

Niepewność związana w Brexitem, jego przebiegiem i konsekwencjami sprawia, że również od Banku Anglii nikt nie oczekuje szybkiego zaostrzenia polityki.

Brak amunicji w arsenale

W przypadku, gdyby doszło do załamania płynności na rynku, banki centralne będą miały ograniczone pole manewru, aby temu przeciwdziałać. Nadal w wielu rejonach trwa luźna polityka monetarna. Nie rozpoczęła się jej normalizacja. Gospodarka światowa zwalnia. Podniesienie stóp procentowych w takich warunkach może tylko przyspieszyć recesję i pogłębić jej rozmiary. Nie podniesienie stóp może sprawić, że zabraknie amunicji, gdy sytuacja będzie jeszcze gorsza.

Exit mobile version