Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Spadek oczekiwań wzrostu cen nieruchomości w USA

Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku opublikował nową ankietę pokazującą oczekiwania konsumentów. W raporcie poruszono m.in. temat cen nieruchomości, poziomu inflacji oraz rynku pracy. Przyjrzymy się najważniejszym wynikom z tego badania.

Sygnał spowolnienia na rynku nieruchomości

Kilka dni temu pisaliśmy o możliwym spowolnieniu na rynku nieruchomości w USA dlatego bacznie obserwujemy wszystkie dane które do nas napływają.

Ankieta NY Fed nie zmieniła mediany oczekiwań co do zmiany cen nieruchomości w ciągu kolejnego roku, która pozostaje na poziomie 3%. Jest to czwarty miesiąc z kolei, w którym ta rekordowo niska mediana nie ulega zmianie.Oczekiwania dotyczące zmiany cen mieszkań sugerują, że większość Amerykanów nie przewiduje drastycznego wzrostu cen ich nieruchomości.

Za brak zmiany w oczekiwaniach (co jest równoznaczne z niską jak na USA dynamiką) jest odpowiedzialna grupa osób zarabiająca ponad 100 000 USD rocznie. Grupa najbogatszych osób w Stanach oczekuje, że w ciągu najbliższego roku ceny nieruchomości podrożeją o 2,47%, co jest wartością niższą od wyniku z ankiety za luty kiedy to ta sama grupa przewidywała wzrost na poziomie 3%. Czyżby grupa ta była lepiej poinformowana?

Sytuacja na rynku pracy poprawia się

Na szczególną uwagę zasługuje mediana oczekiwań wzrostu dochodów Amerykanów. Wzrosła ona o 0.1 punktu procentowego względem lutego do 2.6%. Jest to najwyższa wartość od września ubiegłego roku. Jednocześnie należy zaznaczyć, że prognozy dochodów różnią się znacznie w zależności od grup demograficznych. Oczekiwania wzrostu płac osób powyżej 60 roku życia, oraz osób posiadających wykształcenie średnie lub niższe spadły.

Zmniejszyły się również przewidywania dotyczące utraty pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W marcu wynosi ono 14,3%, co oznacza spadek o 0,3 punktu procentowego. Wzrosło natomiast prawdopodobieństwo dobrowolnego odejścia z pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy do 21,8% co oznacza wzrost o 0,6 punktu procentowego.

Oczekiwania na temat kosztów życia w Stanach

Ankieta bada również oczekiwania wobec kosztów życia. W tej grupie kosztów, szczególną uwagę zwraca mediana kosztów gazu. Wzrosła ona do 4,7% w marcu, co jest poziomem najwyższym od czerwca 2018 roku. Oczekiwania odnośnie zmian kosztów żywności, opieki medycznej, wykształcenia wyższego, czy też czynszu nie zmieniły się znacząco w marcu (około +/- 0.1%)

Sytuacja na rynku kredytów

Odsetek badanych, którzy mają trudności z wzięciem kredytu spadła prawie o 1 punkt procentowy, z 29,8% do 28,9%. Wzrosła natomiast liczba osób, które mają łatwiejszy dostęp do kredytów, do poziomu 23,7%. Zwiększyła się również liczba osób, które spodziewają się poprawy warunków kredytowych o 0,2 punktu procentowego, do 19,2%.

Ciekawym pytaniem w ankiecie są oczekiwania co do spłaty minimalnego poziomu zadłużenia. Jeden na dziesięciu amerykanów oczekuje, że nie będzie w stanie spłacić rat w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Odsetek osób mających problemy ze spłatą wzrósł o 0,7 punktu procentowego do 11,6%. Jest to jednak niższa wartość niż roczna średnia – 12%.

Podsumowanie

Jak widać oczekiwania przeciętnego konsumenta w USA lekko się poprawiły w porównaniu z lutym. Jednakże, ankieta wskazuje na zapalenie się czerwonej lampki na rynku nieruchomości, który jest fundamentem gospodarki. Utrzymanie się mediany oczekiwań wzrostu cen czwarty miesiąc z rzędu na najniższym poziomie od dłuższego czasu stawia duży znak zapytania co do kondycji tego rynku.

Exit mobile version