Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Podatek od nieruchomości w Polsce

Podatki od nieruchomości opisują różne sytuacje, które, gdy zaistnieją, to właściciel nieruchomości jest zobowiązany uiścić opłaty. Często w gminach jest to jedno z największych dochodów własnych.

Co obejmuje podatek od nieruchomości?

W Polsce przedmiotem opodatkowania są grunty, budynki (lub ich części), budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednocześnie istnieją różne rodzaje nieruchomości, które są zwolnione z tego podatku. Dokładny ich spis można znaleźć w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 1991 Nr 9 poz. 31). Wśród zwolnień możemy znaleźć m.in.:

Ustawa dopuszcza również możliwość wprowadzenia zwolnień z podatku od nieruchomości przez inne ustawy, ponadto rada gminy może wprowadzać dodatkowe zwolnienia.

Wysokość podatku od nieruchomości

Stawka podatku od nieruchomości jest określona przez radę gminy w drodze ustawy. Może ona zmienić stawki do końca roku, jeśli tego nie zrobi, to obowiązują dotychczasowe stawki. Ponadto Minister Finansów określa co roku nowe, maksymalne stawki podatkowe, które może nałożyć gmina. Określane są poszczególne typy zarówno gruntów, jak i budynków. Przykładowe stawki maksymalne dla budynków lub ich części z 2020 roku wynoszą:

Jednocześnie są to tylko maksymalne stawki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile musisz zapłacić, to musisz sprawdzić informacje w swojej gminie.

Obowiązek podatkowy

W Polsce obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (np. nabycie prawa do nieruchomości). Wygasa on z upływem miesiąca, w którym zakończyły się okoliczności uzasadniające ten obowiązek (np. sprzedaż nieruchomości). W przypadku gdy obowiązek powstaje lub wygasa w ciągu roku, to podatek jest płacony proporcjonalnie do części roku, w której istniał obowiązek podatkowy.

Ogólnie podatek jest płatny w ratach. Osoby fizyczne płacą w 4 proporcjonalnych ratach, natomiast osoby prawne i jednostki organizacyjne za poszczególne miesiące. Jednocześnie, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, to płaci się go jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

Exit mobile version