Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Nie daj się wrobić! Oszustwo i wyłudzenie pieniędzy metodą na „KNF”

W ostatnim czasie do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wpływa coraz więcej sygnałów dotyczących działalności osób które posługują wizerunkiem KNF/UKNF lub powołujących się na działanie na zlecenie KNF, które tym samym chcą akredytować swoje działania.

Na stronie internetowej UWAGA! Cyberoszust możemy znaleźć przykłady takiego oszukańczego procederu. Proponowane są m.in. „fikcyjne transakcje pośrednictwa wymiany kryptowalut lub weryfikację kosztów produktów lub usług oferowanych przez podmioty nadzorowane przez KNF”.

Źródło: KNF

Na stronie kampanii informacyjnej UWAGA! Cyberoszust znajdziemy podstawowe wskazówki i porady, które warto uwzględnić podczas kontaktów z osobami lub podmiotami, próbującymi dokonać oszustwa „metodą na KNF”.

W związku z coraz większą ilością cyberoszustw, UKNF w specjalnym komunikacie przypomina, że KNF nigdy:

Pracownik Komisji Nadzoru Finansowego karze Ci wpłacić pieniądze? Bądź czujny!

Jeśli ktoś ci oferuje środki finansowe (wygrana na loterii, otrzymanie kryptowalut, pomoc finansowa np. w związku z COVID-19) uważaj, może to być oszustwo.

Najczęściej oszuści dzwonią do ofiar z ofertą kupna i sprzedaży kryptowalut. Podczas rozmowy przekazywane są informacje, że podczas transakcji muszą zostać spełnione „wymagania KNF dotyczące nagrywania procesu transakcji” (lub inne wymyślone przez oszustów powody uczestnictwa KNF jak np., uczestnictwo pracownika UKNF w celu monitorowania transakcji), np. poprzez udostępnienie pulpitu Twojego komputera.

Policja ostrzega, że tego typu telefony to próba oszustwa i zdobycia kontroli nad komputerem ofiary. Instytucje finansowe NIGDY nie proszą klientów o instalację oprogramowania do pomocy zdalnej. Jeżeli ktoś Cię do tego namawia to prawdopodobnie oszustwo.

Podszywanie się pod UKNF to bardzo perfidny proceder ponieważ rynek kryptowalut w Polsce nie jest regulowany ani nadzorowany. KNF nie licencjonuje, ani nie nadzoruje obrotu kryptowalutami. KNF oraz pracownicy UKNF nigdy nie biorą też udziału w bezpośrednich relacjach z klientami instytucji finansowych czy w poszczególnych transakcjach.

A co jeśli padłeś już ofiarą oszustwa na KNF?

Zgodnie z ustawą z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny:

Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast zgłoś je organom ścigania na najbliższym komisariacie oraz poinformuj UKNF o nieprawidłowości w działalności oszukańczego podmiotu wysyłając zgłoszenie na adres sygnaly@knf.gov.pl.

Źródła: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_spoleczne/uwaga_cyberoszust/przyklady

https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_spoleczne/uwaga_cyberoszust/porady

https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_spoleczne/uwaga_cyberoszust

Exit mobile version