Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Najnowsze trendy w odpowiedzialnym inwestowaniu

inwestowanie

Nie jest żadną tajemnicą, że nadrzędnym celem inwestorów jest osiąganie wysokich i stabilnych zysków w ujęciu długoterminowym. Jednak, choć dla wielu może się to wydawać zaskakujące, tendencje inwestorów związane z globalnym rynkiem kapitałowym zaczynają się coraz wyraźniej zmieniać.

Na znaczeniu zyskuje bowiem inwestowanie oparte o kryteria zrównoważonego rozwoju, określane mianem inwestowania odpowiedzialnego społecznie, do którego przede wszystkim zalicza się nabywanie akcji spółek z sektora ESG.

Co bardzo istotne, wciąż zdecydowana większość biznesów oparta o kryteria zrównoważonego rozwoju to stosunkowo młode przedsiębiorstwa, dopiero wychodzące ze swoim produktem lub usługą na rynek. Mało tego – analitycy Goldman Sachs zapowiadają, że branża ta okaże się jedną z największych giełdowych okazji bieżącej dekady.

Na czym zatem polega inwestowanie odpowiedzialne społecznie? Co kryje się za akronimem ESG? Jakie mamy dziś trendy w odpowiedzialnym inwestowaniu? Przekonamy się poniżej:

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie – podstawowe informacje

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie, określane także mianem impact investingu, to nabywanie akcji i udziałów w przedsiębiorstwach, których celem jest czynienie dobra dla społeczeństwa lub środowiska. Jednak, jako że jest to inwestowanie, równie istotny, jak dbanie o społeczeństwo/ekologię jest oczywiście wciąż element długoterminowego pomnażania kapitału.

Zdecydowanie największą część inwestowania odpowiedzialnego społecznie stanowi dziś lokowanie swoich środków w spółki z sektora ESG. Co kryje się pod tym pojęciem?

ESG

ESG to sektor przedsiębiorstw, które troszczą się nie tylko i wyłącznie o swój interes ekonomiczny. Stawiają one na zrównoważony rozwój. Konkretnie rzecz biorąc startupy ESG kładą nacisk na trzy kierunki:

Środowisko

Do najważniejszych czynników z grupy E zaliczają się:

Społeczna odpowiedzialność

Zakres czynników społecznych, które mogą mieć potencjalnie istotny wpływ na działalność młodych przedsiębiorstw, jest bardzo szeroki. Ich źródłem są zazwyczaj pojawiające się trendy. Z poziomu prowadzenia działalności gospodarczej, do kluczowych czynników z grupy S zalicza się:

Ład korporacyjny

Ład korporacyjny odnosi się do dobrego i sprawiedliwego zarządzania startupem. W efekcie, najważniejsze czynniki z grupy G to:

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie ma więc w zamyśle oferować akcjonariuszom nie tylko generowanie zysków, ale i spokojny sen ze względu na to, że zainwestowali oni w “dobre i uczciwe” spółki.

Najnowsze trendy w inwestowaniu odpowiedzialnym społecznie

OZE

Najmocniej na znaczeniu zyskuje dziś ekologia. Analitycy Goldman Sachs szacują, że na politykę klimatyczną rządy całego świata mogą w ciągu najbliższej dekady łącznie wydawać nawet 2 biliony dolarów rocznie. W roku 2030 rynek energii odnawialnej może być dwa razy większy, niż w tej chwili. Spółki giełdowe, które będą miały ekspozycję na segment zielonej energii powinny więc odnotowywać spektakularne zyski, ponieważ skala ich działalności będzie dynamicznie rosła.

Chodzi tutaj przede wszystkim o spółki z branży odnawialnych źródeł energii, oferujące produkty i usługi przyczyniające się do uzyskiwania energii ze słońca, wiatru i wody. W opinii Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), w 2040 roku zdecydowanie najwięcej energii będzie bowiem wytwarzane w skali globalnej z promieni słonecznych.

Warto także zauważyć, że rozwój zielonej energii jest wielokrotnie bardziej kapitałochłonny, niż infrastruktura potrzebna w tradycyjnej branży energetycznej. Dlatego dalszy dynamiczny rozwój ekologicznego segmentu gospodarki będzie potrzebował ułatwień administracyjno-prawnych oraz niskiego kosztu kapitału. Z całą pewnością będzie on więc wspierany przez rządy państw, ale i nieustannie powstające nowe, innowacyjne, przełomowe technologie.

Innowacyjne spółki z sektora ekologicznego

Na ten ostatni aspekt warto również zwrócić uwagę. Otóż młode, innowacyjne spółki i startupy, które dopiero co zadebiutowały na giełdzie, a ich działalność jest ściśle związana z ekologią, także mogą stanowić doskonałą okazję inwestycyjną.

W tym przypadku mamy do czynienia z całą masą branż, w których opracowuje się nowe technologie mające na celu pełnić w przyszłości kluczową rolę w zielonej transformacji. Może to być między innymi przetwarzanie i zagospodarowanie odpadami czy recykling, ale również ekologiczna żywność powstała z roślinnych substytutów mięsa zapewniających wszelkie niezbędne wartości odżywcze.

Exit mobile version