Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Kursy amerykańskich indeksów spadają bo Warren Buffet pozbył się akcji linii lotniczych

Amerykanie rozpoczęli handel na Wall Street pod kreską po  tym  jak miliarder Warren Buffett przyznał się, że wyprzedał swoje udziały w liniach lotniczych, co spowodowało tąpnięcie na akcjach głównych amerykańskich przewoźników.

Indeks S&P 500 tracił na otwarciu 1,1% handlując w pobliżu poziomu 2800 punktów, indeks Dow Jones Industrial Average tracił 1,4% handlując w pobliżu poziomu 23400 punktów a indeks NASDAQ 100 tracił 0,5% handlując w pobliżu poziomu 8680 punktów. Obecnie indeksy te odrobiły już jednak większość strat.

Świat się zmienił dla przemysłu lotniczego

W sobotę, na dorocznym walnym zgromadzeniu inwestorów  funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway jego prezes i główny udziałowiec  Warren Buffet ogłosił, że wyprzedał pakiety akcji linii lotniczych uzasadniając to faktem, że ,,świat się zmienił” dla przemysłu lotniczego.  A według raportu rocznego Berkshire Hathaway posiadało na koniec 2019 roku 11% udziałów w Delta Airlines, 10% w American Airlines, 10% Southwest Airlines i 9% w United Airliners.

Stąd też akcje tych linii lotniczych na dzisiejszym otwarciu notowań tąpnęły od 9,2% (Southwest Airlines) do 15% (Delta Airlines). Amerykańskie linie lotnicze odnotowały znaczne straty w pierwszym kwartale roku i są na dobrej drodze do jeszcze gorszego drugiego kwartału, ponieważ ograniczenia podróży i blokady rządowe na całym świecie doprowadziły do prawie kompletnego zatrzymania popytu.

Analitycy wręcz twierdzą, że najgorsze jest jeszcze przed branżą biorąc pod uwagę, że wiele linii lotniczych zmniejszy przepustowość o około 90% tylko w kwietniu i maju. A samo kierownictwo linii lotniczych ostrzega przed powolnym odzyskiwaniem strat nawet po tym, jak wirus zostanie powstrzymany i uważa, że popyt może nie powrócić do poziomów z 2019 r. przez lata.

USA oskarżają Chiny o stworzenie koronawirusa

Dodatkowo sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział ostatnio o „znacznej ilości dowodów”, że koronawirus został stworzony w chińskim laboratorium. A już w zeszłym tygodniu prezydent Donald Trump ożywił groźbę wprowadzenia nowych ceł wobec Chin w odpowiedzi na pandemię COVID-19, co doprowadziło do przeceny akcji w piątek. Stąd też kilkudziesięcio-procentowe wzrosty amerykańskich indeksów od marcowych dołków mogą wkrótce zostać przetestowane, gdy inwestorzy wezmą pod uwagę wzrost napięć między USA i Chinami oraz długotrwałe, ekonomiczne skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Z technicznego punktu widzenia kurs kontraktów na indeks S&P 500, po odbiciu się od  61,8% zniesienia Fibonacci fali spadkowej z przełomu lutego i marca, przebiegającego w pobliżu poziomu 2930 punktów, znowu osuwa się w dół. Obecnie dotarł już do 50% zniesienia Fibo wspomnianej wyżej fali, przebiegającego w pobliżu poziomu 2785 punktów. Przebiega tam obecnie również 50-okresowa średnia krocząca wzmacniając znaczenie tego wsparcia. Kluczowe wsparcie natomiast przebiega w pobliżu poziomu 2640 punktów, czyli na 38,2% zniesieniu Fibo.

Kurs kontraktów na indeks S&P 500

Exit mobile version