Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Jak działają stopy procentowe i od czego zależy ich wysokość?

Stopa procentowa określa kwotę, jaką pobiera pożyczkodawca w zamian za udzielenie swoich aktywów (np. gotówki, nieruchomości, samochodu). Zwykle jest wyrażona w skali rocznej. Jest to koszt zadłużenia pożyczkobiorcy oraz stopa zwrotu pożyczkodawcy.

Stopy procentowe określają banki centralne. Są one wykorzystywane do regulowania ilości pieniądza na rynku i wpływają na oprocentowanie kredytów oraz depozytów w bankach komercyjnych.

Jak działają stopy procentowe?

W zamian za udzielenie swoich aktywów pożyczkodawcy pobierają opłaty. Jest to rekompensata za udzielenie swojego kapitału. Przy obliczaniu odsetek wykorzystuje się właśnie stopę procentową. Można to zrobić na podstawie prostego wzoru:

Odsetki=kwota pożyczona*stopa procentowa*czas

Przykładowo, jeśli osoba pożycza 200.000 tys. na okres 15 lat, a stopa procentowa wynosi 5%, to wzór wyglądałby następująco:

200.000*5%*15=150.000

Są to odsetki, należy je dodać do kwoty podstawowej (200.000+150.000=350.000) i wtedy otrzymujemy kwotę do spłaty.

Możliwe są także odsetki złożone, wykorzystuje się wtedy mechanizm procentu złożonego. Działa on np. na lokatach, gdzie odsetki wygenerowane w jednym roku dochodzą do kapitału początkowego i generują większy zysk w kolejnych latach.

Od czego zależy wysokość stopy procentowej?

Na jej wysokość wpływ mają banki centralne. W Polsce wysokość stóp procentowych ustala Rada Polityki Pieniężnej. Określa ona:

Wysokość stóp procentowych narzucana przez banki centralne wpływa m.in. na koszty pożyczek udzielanych przez banki. Wyższe stopy procentowe zniechęcają ludzi do brania pożyczek. Jest to jeden ze sposobów na walkę z inflacją.

Natomiast niskie stopy procentowe zachęcają do brania pożyczek, co prowadzi do stymulacji gospodarki — łatwiejszy dostęp do kredytów napędza konsumpcję, ponadto z pożyczek mogą korzystać również firmy, które potrzebują zewnętrznych inwestycji. To także pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy.

Exit mobile version