Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA)

Dow Jones Industrial Average jest indeksem, który śledzi 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw notowanych na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE z ang. New York Stock Exchange) i NASDAQ. Jest to drugi najstarszy indeks akcji działający w stanach Zjednoczonych. Określany jest również jako „the Dow”, w tym indeksie znajdziemy takie firmy jak Microsoft Corporation, czy też Walt Disney Company.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Jak liczony jest indeks Dow Jones Industrial Average?

Początkowo obliczanie indeksu było proste — wynik końcowy był średnią prostą z 12 spółek. Najpierw dodano cenę dwunastu akcji składowych, a następnie sumę dzielono przez 12. Z czasem do indeksu dodane zostały różne dodatki i odliczenia, które musiały zostać uwzględnione w indeksie.

W ten sposób powstała z góry określona stała Dow Divisor. Jest ona wykorzystywana do określenia wpływu jednego punktu ruchu spółek wchodzących w skład indeksu. Stała ta może zostać zmieniona, aktualny wskaźnik Dow Divisor można znaleźć na Wall Street Journal.

To sprawia, że wartość DIJA nie jest ważoną średnią arytmetyczną, nie reprezentuje również kapitalizacji rynkowej spółek składowych. Odzwierciedla sumę ceny jednej akcji za wszystkie spółki składowe, podzielone przez dzielnik Dow Divisor. To sprawia, że spadek lub wzrost dowolnej spółki o jeden punkt powoduje przesunięcie wartości całego indeksu DJIA o identyczną liczbę punktów.

Wzór na wartość indeksu DJIA wygląda następująco:

DJIA = Suma cen akcji spółek należących do indeksu/Dow Divisor

Historia Dow Jones Industrial Average

Wskaźnik został stworzony przez Charlesa Dowa oraz Edwarda Jonesa, po raz pierwszy został opublikowany 26 maja 1896 roku i składał się z 12 spółek, które miały głównie charakter przemysłowy. Co ciekawe — jedna z tych spółek przetrwała w indeksie aż do 2018 roku (z przerwą w latach 1898-1907), jest nią General Electric. Portfel akcji zwiększono w 1916 roku do 20 spółek, a w 1928 do 30 spółek.

Ostatnie duże zmiany miały miejsce w 1997 roku oraz w 1999 roku, kiedy zostały zmienione po cztery spółki. Ostatnia zmiana miała miejsce 26 czerwca 2018 roku, kiedy spółkę General Electric Company zamieniła spółka Walgreens Boots Alliance.

Największy jednodniowy, procentowy wzrost indeksu został odnotowany 15 marca 1933 roku i wynosił 15,334 procent. Natomiast największy jednodniowy spadek procentowy miał miejsce w czarny poniedziałek i wyniósł 22,61 procent.

Exit mobile version