Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Globalizacja – wady, zalety, szanse i zagrożenia

Globalizacja to proces coraz większej integracji oraz współzależności państw, ich gospodarek, a także kultur oraz społeczeństw. Rośnie znaczenie interakcji pomiędzy poszczególnymi państwami, tworzony jest porządek ponadnarodowy poprzez różnego rodzaju sojusze gospodarcze, militarne oraz organizacje międzynarodowe. Jej historia sięga okresu wielkich odkryć geograficznych, jednak dynamiczny rozwój nastąpił po drugiej wojnie światowej, kolejnym kamieniem milowym był rozwój internetu.

Zalety globalizacji

Globalizacja niesie ze sobą wiele zalet. W sferze ekonomicznej obserwujemy spadek kosztów produkcji, ponieważ firmy mogą optymalizować łańcuchy produkcyjne na większą skalę. Dzięki temu towary są łatwiej dostępne, co przyśpiesza wzrost gospodarczy.

Na uwagę zasługuje również to, że globalizacja ułatwia podróże turystyczne oraz migracje. Ma to również odzwierciedlenie w sytuacji ekonomicznej — osoby z biedniejszych państw mogą migrować za pracą do krajów bogatszych. Ponadto ułatwiony jest również przepływ osób z wysokimi kwalifikacjami, co ułatwia dostęp do nowoczesnych technologii i informacji.

Rozwój sieci komunikacyjnych, zwłaszcza internetu sprawia również, że kultury się bardziej przenikają. Dzięki temu ludzie są bardziej otwarci na zmiany i nowości. Ponadto poszczególne kultury mogą czerpać zalety, doświadczenia z innych społeczeństw.

Oczywiście globalizacja ma również duże znaczenie w wymiarze politycznym. Znaczenie zyskują międzynarodowe organizacje. Rośnie również wzajemna zależność państw, dzięki czemu powstają sojusze, które się rozrastają. Dzięki temu ryzyko wojny jest minimalizowane.

Krytyka i zagrożenia

Globalizacja niesie za sobą wiele szans i korzyści. Jednocześnie niesie za sobą pewne zagrożenia. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że tak naprawdę nie możemy przewidzieć skutków globalizacji, ponieważ jest to zjawisko, które jest stosunkowo nowe, zwłaszcza współczesnym nasileniu. Często pojawiającym się zarzutem są rosnące nierówności społeczne, które w erze globalizacji dotyczą nie tylko różnic pomiędzy warstwami w poszczególnych krajach, ale są również wyraźne różnice w poziomie życia pomiędzy poszczególnymi państwami.

Ponadto globalna gospodarka sprawia na to, że kryzysy w jednym państwie mogą przełożyć się na sytuację w innych. Dlatego też kryzysy ekonomiczne mają zasięg globalny.

Globalizacja gospodarki przyczynia się do zwiększenia znaczenia globalnych korporacji, których siła gospodarcza jest często większa od wielu państw. Rozwijają się one kosztem lokalnych biznesów.

Exit mobile version