Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Dochód netto – definicja

Dochód netto jest równy przychodom pomniejszonym o koszty ich uzyskania (np. koszt sprzedanych towarów, koszty administracyjne, koszty operacyjne, koszty amortyzacji, czy też różnego rodzaju inne wydatki) oraz o podatek. Dochód netto pojawia się w raportach finansowych firmy i jest ważnym wskaźnikiem pomagającym ocenić jej rentowność.

Dochód netto również odnosi się do wynagrodzenia danej osoby po uwzględnieniu podatków i opłat. Mówimy wtedy o pensji netto, potocznie nazywanej „na rękę”.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Obliczenie dochodu netto w firmie

Obliczenie dochodu netto firmy jest stosunkowo proste. Na początku musisz znać całkowity przychód firmy. Następnie od tej kwoty odejmij wszystkie koszty uzyskania przychodu. W ten sposób uzyskujesz zysk firmy przed opodatkowaniem. Od uzyskanej kwoty odejmij jeszcze podatek — w ten sposób odnajdziesz dochód netto firmy.

Oczywiście dochód netto, tak jak inne miary księgowe jest podatny na różnego rodzaju manipulacje. Manipulacja może obywać się np. poprzez agresywną optymalizację podatkową. Dlatego inwestorzy, którzy chcą wykorzystać dochód netto firmy do oceny jej kondycji, powinni dokładnie przyjrzeć się liczbom podanym w raporcie — szczególnie kosztom uzyskania przychodu.

Osobisty dochód brutto kontra dochód netto

Wróćmy jeszcze do osobistego dochodu brutto oraz netto. Dochód brutto odnosi się do całkowitych zarobków osoby, przed opodatkowaniem. Natomiast dochód netto to pensja netto, czyli wypłata, która ostatecznie trafia do danej osoby.

Aby obliczyć dochód netto, obliczamy najpierw dochód, który jest podstawą opodatkowania. Należy w tym celu od całkowitych zarobków odjąć różnego rodzaju zwolnienia z podatku (np. kwotę wolną od podatku). Dopiero od tej różnicy odliczany jest podatek i możemy określić dochody w skali rocznej.

Jeżeli w skali roku powstała nadpłata to zostanie ona wykryta w zeznaniu PIT i zwrócona podatnikowi. Natomiast jeżeli zostanie wykryta niedopłata, to podatnik będzie musiał zwrócić różnicę.

Exit mobile version