Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Delta i skumulowana delta. Czy na pewno to dobrze interpretujesz?

Czy bardzo ujemna delta oznacza, że cena będzie spadać? Czy skumulowana delta -1000 w ujęciu dziennym na DAX oznacza, że sprzedający kontrolują rynek?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania sugerując się samą deltą. Zanim jednak rozwinę myśl, wyjaśnijmy sobie czym jest delta.

Co to jest delta?

Delta to termin używany przez traderów handlujących orderflow. Ma ona za zadanie ukazać różnicę pomiędzy kupionymi a sprzedanymi kontraktami po cenie rynkowej na każdym barze/świecy lub w danym okresie czasu (delta skumulowana). Deltę wyliczamy poprzez odjęcie ilości kontraktów które zostały kupione po markecie od ilości kontraktów które zostały sprzedane po markecie.

Jeśli delta będzie ujemna, będzie to wskazywało że sprzedający byli stroną inicjującą handel (lub jak kto woli, byli agresywniejszą stroną). Jeśli transakcje inicjowało więcej kupujących, wówczas delta będzie dodatnia. Skumulowana delta ukazuje zsumowaną wartość delty w ciągu całej sesji.

Jak interpretować deltę?

Wartości delty najczęściej spotkacie na wykresach footprint. Pod wykresem mamy możliwość wstawienia tabeli ze wskaźnikiem delty dla każdej świecy oraz delty skumulowanej.

Dodatnia delta na moich wykresach jest reprezentowana poprzez komórkę w kolorze mocno niebieskim i jest znakiem, że kupujący na tych poziomach cenowych byli bardziej agresywni. Na odwrót mamy w sytuacji koloru czerwonego z tą różnicą, że to sprzedający byli agresywną stroną.

Czy delta jest przydatna?

Na podstawie delty możemy określić siłę trendu. W przypadku trendu wzrostowego, to co chcemy widzieć to dodatnia delta która jest znakiem, że kupujący napędzają ruch wzrostowy. Odwrotnie będzie w przypadku trendu spadkowego, gdyż tutaj to sprzedający powinni napędzać spadki ceny, co przekłada się na ujemną deltę.

Interesuje Cię temat orderflow? Zapraszam na stronę Deltaone.pro gdzie dowiesz się dużo więcej na temat delty, i nie tylko

A co w przypadku gdy świeca obrazuje spadek ceny, a delta jest dodatnia? Być może zapytasz czy jest w ogóle możliwa taka sytuacja?

Oczywiście, i zdarza się to dosyć często. Taką okoliczność nazywamy dywergencją pomiędzy deltą z kierunkiem świecy.

Spadająca cena na dodatniej delcie oznacza najczęściej absorpcję popytu za pomocą zleceń typu limit sell. Może się okazać, że agresywni kupujący mieli zbyt małą siłę aby pchnąć cenę wyżej, a ich zlecenia zostały wykorzystane do otworzenia kolejnych zleceń sprzedaży które są paliwem do spadków. Często jest tak, że agresywna strona znika tak samo szybko jak się pojawia, dając jednocześnie jasny sygnał kto kontroluje rynek. Gdy agresywny popyt zostaje wchłonięty zleceniami sprzedaży z limitem, po czym cena zostaje zbita do dołu, mamy jasny sygnał o chęci kontynuacji spadków.

Taki sam mechanizm działa w scenariuszu wzrostowym. Jeśli przy dołkach widzimy, że agresywna strona sprzedaje a cena nie spada, może to świadczyć o chęci zebrania całej podaży i rozpoczęciu fazy akumulacji.

Oczywiście ważne jest to, co się dzieje po tym jak już zaobserwujemy taką absorpcję. Jeżeli ataki na dołek na mocno negatywnej delcie nie ustaną, w końcu dojdzie do przebicia dołków i kontynuacji trendu. Spoglądając na deltę ważne jest to, aby patrzeć która ze stron jest silniejsza, a która się poddaje. Odpowiedź na to pytanie poznacie z wykresu footprint.

Exit mobile version