Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Co dzieje się wśród spółek giełdowych? Tygodniowy przegląd wydarzeń.

Globalna ekonomia

Dobiega końca 50 tydzień tego roku. Wśród spółek giełdowych na całym świecie jednak cały czas wiele się dzieje. Co ciekawego wydarzyło się w ostatnich dniach? Podsumujmy dziś, 15 grudnia tydzień z życia spółek. Zapraszamy do cotygodniowego przeglądu wydarzeń z udziałem spółek akcyjnych.

Kolejne przejęcie na Wall Street!

Amerykańska spółka giełdowa Amgen (wchodząca w skład S&P 500) w poniedziałek, 12 grudnia ogłosiła przejęcie. Biofarmaceutyczne przedsiębiorstwo uzgodniło warunki wykupu firmy Horizon Therapeutics. Wartość transakcji wyniesie 26,4 mld dolarów. Spółka Amgen poinformowała, że przejęcie wejdzie w życie na początku 2023 roku. Amgen oczekuje bowiem na zgody organów regulacyjnych. Tym samym, jest to kolejne doniesienie o przejęciu na Wall Street.

Brytyjski Santander ukarany

Instytucja Financial Conduct Authority (FCA), czyli brytyjski organ nadzorczy nałożył karę na bank Santander UK. Regulator jakim jest FCA wydał oświadczenie, w którym wytłumaczył swoje działania. W komunikacie FCA zaznaczyło: „słabe zarządzanie przez Santander ich systemami przeciwdziałania praniu pieniędzy i nieodpowiednie próby rozwiązania problemów stworzyły przedłużające się i poważne ryzyko prania pieniędzy i przestępstw finansowych”. Brytyjski Santander otrzymał karę grzywny w wysokości 107,7 mln funtów.

Danske Bank potwierdził udział w oszustwie

We wtorek, 13 grudnia Departament Sprawiedliwości w USA poinformował, że Danske Bank przyznał się do winy w sprawie świadczenia usług klientom wysokiego ryzyka. Bank potwierdził, że „współpracował” z osobami podejrzanymi o możliwość prania pieniędzy. Największy duński bank potwierdził udział w oszustwie poprzez umożliwienie części swoim „specyficznym” klientom dostępu do amerykańskiego systemu bankowego. Departament Sprawiedliwości zasądził o karze w wysokości 2 miliardów dolarów. Zastępca prokuratora generalnego Departamentu Sprawiedliwości zauważyła: „instytucja będzie zaciekle strzegła integralności amerykańskiego systemu finansowego przed skażonymi zagranicznymi pieniędzmi – rosyjskimi lub innymi”.

Partnerstwo japońskiej i amerykańskiej spółki

Popularna w USA spółka IBM ogłosiła w tym tygodniu, że nawiązała współpracę z japońską firmą Rapidus. Partnerstwo japońskiej i amerykańskiej spółki powstało w celu opracowania zaawansowanej technologii półprzewodników. Przedsiębiorstwa współpracować będą nad rozwojem „przełomowej technologii węzła 2 nanometrów. Warto dodać, że spółka Rapidus wspierana jest przez japoński rząd. Prezes firmy powiedział: „jest to długo pożądana współpraca międzynarodowa, naprawdę niezbędna, aby Japonia ponownie odgrywała istotną rolę w łańcuchu dostaw półprzewodników”.

Microsoft kupi 4% udziałów w LSEG

London Stock Exchange Group (LSEG) i Microsoft ogłosiły na początku tego tygodnia 10-letnie partnerstwo strategiczne. Technologiczny gigant – Microsoft kupi 4% udziałów w LSEG. Współpraca firm polegać będzie na opracowywaniu nowych produktów i usług w zakresie danych i rozwiązań analitycznych. Partnerstwo skomentował prezes LSEG, który stwierdził: „połączenie naszych wiodących zbiorów danych, analityki i globalnej bazy klientów z kompleksowymi i zaufanymi usługami chmurowymi i globalnym zasięgiem firmy Microsoft stwarza atrakcyjne możliwości wzrostu przychodów dla obu firm”.

Elektryczne Mercedesy w zakładzie w Polsce

Dyrektor Mercedes-Benz Vans przekazał decyzję firmy o produkcji całkowicie elektrycznych samochodów dostawczych w zakładzie w Polsce. W Jaworze niemieckie przedsiębiorstwo wytwarza już baterie i silniki spalinowe Mercedesa. Nowa inwestycja ma za zadanie wzbogacić wschodnioeuropejską sieć produkcyjną marki Mercedes-Benz. Warto dodać, że wartość inwestycji przekroczy 1 mld euro.

Exit mobile version