Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Bullard wskazuje na potrzebę obniżek stóp procentowych w USA. Kurs dolara silnie traci

Szef Fed w St. Loius we wczorajszym przemówieniu w Chicago przedstawił swoje uwagi na temat aktualnej polityki monetarnej w USA.

Bullard zauważył, że gospodarka Stanów Zjednoczonych będzie rosła w wolniejszym tempie z narastającym ryzykiem, że spowolnienie będzie ostrzejsze niż obecne przewidywania ze względu na trwającą niepewność względem skutków wojny handlowej.

Wskazał on również, że zarówno inflacja jak i oczekiwania co do przyszłego poziomu inflacji pozostają poniżej celu Fed, a sygnały dopływające z kształtu krzywej dochodowości papierów skarbowych sugerują, że obecny poziom stóp procentowych jest za wysoki.

Ze względu na niedopasowanie stopy procentowej do kształtu krzywej dochodowości, mniejszy wzrost rozwoju gospodarki oraz pozostanie inflacji poniżej celu, Bullard doszedł wniosku iż korekta stóp procentowych w dół może być wkrótce w pełni uzasadniona. Obniżka ma zapewnić pewien bufor bezpieczeństwa w przypadku ostrzejszego od oczekiwań, spowolnienia gospodarczego.

Rentowność 2 letnich obligacji amerykańskich poniżej poziomu stóp procentowych

Ostatnie 2 tygodnie upłynęły pod znakiem ostrych spadków rentowności amerykańskich papierów skarbowych. Rentowność dwuletnich obligacji spadła z okolic 2.25% do 1.8650%

Dla przypomnienia, obecny poziom stóp procentowych FED wynosi 2.50%. Co w ogóle oznacza te 2.50%?

Główna stopa procentowa w USA nosi miano Federal Funds Rate i jest stopą procentową, po której banki mogą zdeponować swoje nadwyżki pieniężne przez noc w Rezerwie Federalnej. Stopa funduszy federalnych jest ważnym punktem odniesienia w obliczaniu oprocentowania po której instytucje z nadwyżką pieniężną mogą pożyczyć środki instytucjom które mają niedobór środków.

Obligacje 2 letnie – oprocentowanie 1.8650%, stopa procentowa FED overnight 2.50%. Co wybieracie? Racjonalnym wyborem inwestora jest maksymalizacja zysków dlatego będzie decydował się na depozyty overnight ale… dlaczego właściwie obligacje 2 letnie mają niższe oprocentowanie niż stopa overnight?

Odpowiedzią na to pytanie są przewidywania rynku co do poziomu stóp procentowych w przyszłości. Rentowność papierów skarbowych w głównej mierze zależy od poziomu stóp procentowych, zarówno teraźniejszych jak i tych w przyszłości. Jeśli rynek przewiduje, że poziom stóp procentowych w przyszłości będzie niższy, krzywa dochodowości obligacji będzie przybierała kształt odwrócony czyli taki:

To teraz porównajcie sobie rentowność amerykańskich 2 latek z rentownością 3 miesięcznych bonów skarbowych, które obecnie dają zarobić tyle:

Dolar dopiero teraz zaczyna tracić na wartości

Sytuacja na obligacjach utrzymuje się już 2 tygodnie a dopiero od wczorajszego dnia widać konkretniejszy ruch spadkowy na dolarze. Do tej pory dolar zyskiwał ze względu na utrzymujące się ryzyko globalnej recesji na fali konfliktu amerykańsko-chińskiego lecz w obecnych warunkach, inwestorzy zdali sobie sprawę że z dolarem nie jest aż tak kolorowo.

Amerykańska krzywa dochodowości przybrała taki kształt w ostatnich dniach, że bazując na historycznych zależnościach, w USA możemy się spodziewać nadchodzącej recesji już za dosłownie kilka miesięcy. Oliwy do ognia dolewa zaostrzający się konflikt na linii USA-Chiny.

Trzeci dzień odwrotu od dolara (dollar index)

Rynek w ostatnim czasie dwukrotnie przetestował poziom 98 co ostatecznie zakończyło się sporym spadkiem. Obecnie znajdujemy się poniżej linii Kijun Sen oraz Tenkan Sen co sugeruje nam poważniejszy ruch w dół na dolarze.

Efekty osłabiającego się dolara możemy najsilniej zaobserwować na rosnącym kursie EURUSD. Polecam zapoznanie się z aktualną analizą par walutowych Dawida Kowalskiego. “Po ostatnim dzwonku”: 04.06.2019 EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD

Exit mobile version