Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Analiza techniczna pary GBP/JPY na dzień 11.03.2019

Sebastian Seliga, twórca bloga inwestycyjnego elliotFXtrader oraz analityk no. 1 na polskiej wersji portalu TradingView serdecznie zaprasza na poranną analizę techniczną. W swoich opracowaniach skupia się głównie na falach Elliota, które są używane w synergii z pozostałymi narzędziami analizy technicznej.

Nowy tydzień zmagań rynkowych rozpoczynamy analizą techniczną metodą fal Elliotta pary GBP/JPY i jak za każdym razem rozpoczynamy od największego interwału czasowego, czyli w tym wypadku tygodniowego.

Zakończony pięciofalowy impuls spadkowy

Na interwale tym widać zakończony pięciofalowy impuls spadkowy rozpoczęty 21/06/2015 z poziomu 195.65 a zakończony na poziomie 123.87 w dniu 02/10/2016. Spadek ten został oznaczony jako fala 1 wyższego rzędu, wobec czego korekcyjny ruch wzrostowy został oznaczony jako fala 2. Fala tejże korekty miała trzy podfale wewnętrzne abc i zakończyła się formacją Ending Diagonal na poziomie 156.55. Stamtąd rynek wykonał kolejną falę spadkową i właśnie te spadkowe fale oraz kolejność ich pojawiania się na wykresie będą przedmiotem kolejnych analiz na niższych interwałach czasowych.

GBPJPY zaczyna rysować trzecią falę

Na interwale dziennym widzimy, że obecnie na rynku dominuje niedokończona progresja falowa, spadkowa, o impulsywnym charakterze. Progresja ta jak do tej pory zdołała wyrysować dwie fale spadkowe impulsu wyższego rzędu oznaczone na wykresie jako (1) oraz (2). Obecnie rynek wyrysowuje falę (3), która powinna być również impulsywna w swojej naturze i może być wydłużona, gdyż żadna z fal dotychczas nie była. W takim wypadku dołek fali 1 niższego rzędu wyznaczony na poziomie 131.71 nie będzie stanowił żadnego w sumie problemu dla nadchodzącej fali spadkowej, której poziom docelowy znajduje się znacznie niżej. 

GBPJPY w kanale trendowym na H4

Prześledźmy teraz ostatnią falę korekty wzrostowej niższego rzędu oznaczoną przeze mnie jako fala 2 na interwale H4. Jak widać, korekta fali 2 jest korektą tylu WXY, złożoną w czasie i w cenie oraz widzimy, że prawdopodobnie zakończyła się ona na poziomie 148.58, ale ten szczyt nie został jeszcze potwierdzony jako definitywny wierzchołek korekty fali 2. Powodem tego jest fakt, że cena znajduje się nadal w korekcyjnym kanale wzrostowym a kolejnym powodem jest to, że cena nadal jest powyżej dołka fali X niższego rzędu i dopiero po jego wybiciu dołem nastąpi potwierdzenie końca dali 2. Przypominam, że w dalszym ciągu korekta złożona typu WXY, czyli w naszym przypadku najprawdopodobniej byłaby to formacja Podwójnej Dwójki nadal może wyewoluować w kierunku bardziej złożonej formacji korekcyjnej w formie Potrójnej Trójki typu WXYXZ, dlatego wybicie dołem poziomu 140.99 będzie pierwszym potwierdzeniem, że scenariusz Potrójnej Trójki został zanegowany.

 

Exit mobile version