Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Wzrost zmienności na metalach szlachetnych. Kurs złota odreagowuje spadki

Dynamiczne odreagowanie spadkowe na rynku złota

Wczorajsza sesja na rynku złota była niezwykle emocjonująca. Notowania tego kruszcu rozpoczęły dzień od kontynuacji zwyżek i dotarcia do dziennego maksimum w okolicach 1545 USD za uncję (a tym samym, również 6-letniego maksimum). Niemniej, w kolejnych godzinach notowania złota zawróciły gwałtownie w dół, schodząc nawet na jakiś czas poniżej 1500 USD za uncję. Ostatecznie notowania złota ustabilizowały się w okolicach 1505-1515 USD za uncję i pozostają w tym rejonie do dzisiejszego poranka.

Wczorajsze turbulencje na rynku złota były efektem przede wszystkim wydarzeń politycznych, dotyczących konfliktu handlowego na linii Stany Zjednoczone – Chiny. Donald Trump częściowo wycofał się bowiem z terminu wprowadzenia nowych ceł na import chińskich dóbr do USA. Dotychczas ustalona data, czyli 1 września br., ma objąć jedynie część towarów, natomiast reszta może zostać objęta cłami dopiero w późniejszym terminie: 15 grudnia tego roku.

Notowania złota – dane dzienne

Powyższe wiadomości wywołały optymizm na globalnych rynkach finansowych. Indeksy akcji ruszyły w górę, natomiast notowania złota runęły w dół. Złoto ma bowiem status tzw. „bezpiecznej przystani” na globalnych rynkach finansowych – i w ostatnim czasie zyskiwało na wartości głównie z tego względu.

Nie oznacza to jednak, że na rynkach finansowych optymizm zagościł na dobre. Dzisiejsze dane makro w Chinach wskazują na pogorszenie sytuacji w gospodarce tego kraju. Dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu rdr w lipcu okazała się najniższa od ponad 17 lat, a dynamika sprzedaży detalicznej rozczarowała. Obawy dotyczące przyszłości dotyczą całej globalnej gospodarki, a to może stanowić paliwo do wzrostów cen złota, zwłaszcza jeśli dane makro z kluczowych gospodarek będą gorsze od oczekiwań.

Wzrost zmienności na wykresie cen srebra

Notowania srebra wczoraj żywo reagowały na sytuację na wykresie złota. W rezultacie, ceny tego kruszcu również poddały się sporej dziennej zmienności: dzienne maksimum sięgnęło niemal 17,50 USD za uncję, natomiast minimum znalazło się w rejonie 16,50 USD za uncję. Ostatecznie notowania srebra ustabilizowały się w okolicach 17 USD za uncję, gdzie pozostają do dzisiaj.

Podobnie jak ceny złota, notowania srebra zareagowały zniżką na informacje o przesunięciu terminu wprowadzenia niektórych ceł na dobra importowane z Chin do USA. Niemniej, inwestorzy traktują te informacje z dystansem, ponieważ konflikt handlowy USA i Chin trwa w najlepsze, a drobne gesty wciąż mówią niewiele w kontekście prawdopodobieństwa jakiegokolwiek trwałego kompromisu. W rezultacie, dzisiaj notowania srebra utrzymują się w konsolidacji, w której poruszają się już od paru dni.

Notowania srebra – dane dzienne

Exit mobile version