Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Rynek nadmiernie eskaluje oczekiwania na cięcia stóp przez FED?

Downturn Direction Banks Trend Down Symbol Arrow

Kluczowe informacje z rynków:

Opinia:  Dolar kontynuuje defensywę do czego przyczyniły się wczorajsze słowa Jamesa Bullarda z oddziału FED w St.Louis. Zwyczajowo „gołębi” ton tego członka FED trafił wczoraj na podatny grunt (od rana widoczna była kontynuacja wyraźnego spadku rentowności amerykańskich obligacji przy akompaniamencie oczekiwań na „rychłe” cięcie stóp procentowych przez FED). Użyte przez Bullarda słowo wkrótce sprawiło, że można spodziewać się, że zagłosuje on za cięciem stóp już za dwa tygodnie – decyzja FED planowana jest na 19 czerwca, dzień po oficjalnym rozpoczęciu kampanii wyborczej przez Donalda Trumpa. Czy jednak Jerome Powell chciałby zrobić aż taki prezent prezydentowi? Odnoszę wrażenie, że rynek nieco nadmiernie rozpędził się w spekulacjach nt. możliwej obniżki stóp. Poczekajmy na dane (wczorajszy ISM dla przemysłu nie był szczególnie zły, a jutro mamy ISM dla usług, a w piątek dane z rynku pracy), oraz to co przyniosą wiadomości z frontu wojen handlowych. Trump ma silną wewnętrzną opozycję w kontekście (jak dla mnie szalonego) pomysłu nakładania ceł na Meksyk (w interesie USA lepszy powinien być bogaty Meksyk, typowany przez analityków, jako beneficjent globalnej wojny handlowej, a nie odwrotnie), a z doniesień strony chińskiej wynika, że prezydent Xi mógłby spotkać się z Trumpem na kolacji przy okazji szczytu G-20 w końcu czerwca. Zwróćmy uwagę na to, że w wydanym w weekend oficjalnym dokumencie nt. wojen handlowych, Pekin nie wydał żadnych zaleceń uderzających w amerykański biznes… Pytanie, czy jest to tylko wojna na czas (udobruchać Trumpa, aby nie oclił nam całego eksportu stawką 25 proc.), czy też coś innego. Czas pokaże, ale chwilowo może być lepiej, bo wysyp „radykalnych newsów” już był.

Dzisiaj po południu mamy wysyp wypowiedzi członków FED, które mogą lepiej „ustawić” rynkowe poglądy, co do możliwych ruchów na stopach w najbliższych miesiącach. Może być to dobre pole do „zrealizowania zysków” z ostatnich plotek. Zwłaszcza, że koszyk FUSD już przetestował okolice ważnego wsparcia przy 96,85 pkt. Pora na odreagowanie ostatniej przeceny dolara.

Wykres tygodniowy FUSD

Pierwszym kandydatem do cofnięcia może okazać się EURUSD, który zdaje się, że przez chwilę „zapomniał”, że w czwartek mamy kluczowe wydarzenie w postaci posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Wprawdzie może być tak, że Draghi nic nowego nie powie (dając większe pole do działania swojemu następcy po październiku), ale i też nie ma za bardzo powodów, aby zaskakiwać „optymistycznymi” akcentami.

Na wykresie EURUSD odbiliśmy się od oporu przy 1,1276 po dynamicznym ruchu wczoraj po południu, jaki miał miejsce po wybiciu linii trendu spadkowego w okolicach 1,1185. Do oporów dotarł dzienny RSI 9. W efekcie najbliższe dni mogą przynieść próbę zrealizowania ruchu powrotnego do wspomnianych 1,1185.

Wykres dzienny EURUSD

Exit mobile version