Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Prognoza tygodniowa dla kursu dolara amerykańskiego (5 – 8 marca)

Raport NFP powraca, by wstrząsnąć rynkami w tym tygodniu! Czy dolar może ostatecznie wejść w długoterminowy trend? Oto wydarzenia, na które powinieneś zwrócić uwagę jeśli planujesz handel dolarem amerykańskim.

Raport NFP – czego oczekiwać?

Kolejny miesiąc oznacza jak zwykle publikację raportu o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych.

W styczniu gospodarka USA zwiększyła się aż o 304 000 nowych miejsc pracy. Figura ta była wyższa niż w grudniu, gdzie dodano 222 000 miejsc pracy (dane te zostały jednocześnie zrewidowane w dół z poziomu 312 000) oraz znacznie wyższa od prognoz analityków na poziomie 165 000.

Jak widać po ostatnich danych, styczniowy paraliż rządu w USA nie wpłynął na amerykański rynek pracy. Zamknięcie prac rządu nie spowodowało spadku zatrudnienia czy średniej godzinowej płacy. Jedyną wartością, która zmieniła się na minus to wzrost stopy bezrobocia z 3.9% do 4.0%.

Najbliższy raport NFP zostanie opublikowany w piątek, 8 marca o godzinie 14:30. Analitycy przewidują, że stopa bezrobocia powróci do poziomu 3.9%, podczas gdy przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrośnie o 0.3% m/m. Oczekuje się, że zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych osiągnie wartość 180 000.

Źródło: https://pl.investing.com/economic-calendar/

Zanim jednak poznamy dane z raportu NFP, na dolara mogą wpływać również inne publikacje.

Pierwszą wskazówką będzie dzisiejsza publikacja wskaźnika ISM dla usług o godzinie 16:00.

Kolejny raport (ADP) poznamy w środę o godzinie 14:15. Powszechnie uważany jest za główny wskaźnik co do kierunku raportu NFP.

 

Zobacz również: najnowsze analizy techniczne dla EURUSD, GBPUSD oraz NZDUSD, przygotowane przez światowej klasy tradera Dawida Kowalskiego

 

Wystąpienia członków FOMC

Głównym powodem umocnienia dolara w zeszłym tygodniu była wypowiedź prezesa Fed, Jerome Powella. Stwierdził on, że gospodarka jest „w dobrym miejscu”. Jest to dla niektórych dziwne ponieważ rynek oczekuje pokazania powodów, dla którego FOMC decyduje się na „cierpliwość” w zacieśnianiu polityki monetarnej.

Weekend przyniósł kolejną wypowiedź Donalda Trumpa, który cały czas próbuje wywrzeć presję na Powellu, by był nieco mniej jastrzębi. Prezydent USA podkreślił w swojej wypowiedzi, że oczekuje słabszego dolara.

Czy Powell wraz z FOMC ugną się pod presją Trumpa? Zobaczymy jak będą wyglądały najbliższe wypowiedzi członków FOMC. Najbliższe wypowiedzi:

Jeżeli członkowie podkreślą w swoich wypowiedziach potrzebę bycia „cierpliwym” co do kolejnych podwyżek stóp procentowych, może się to przełożyć na osłabienie dolara amerykańskiego. Jeżeli jednak członkowie FOMC podzielą ubiegłotygodniowy optymizm Powella co do dobrego stanu gospodarki, rynek może to zinterpretować jako chęć kontynuacji zacieśniania polityki.

Exit mobile version