Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

PKN Orlen rozpędza się. Po Lotosie czas kupno spółki Energa S.A.

Orlen stacje paliw

Spółka PKN Orlen ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji spółki Energa S. A. Jest to kolejny, wielki ruch ze strony spółki, ponieważ kilka miesięcy temu głośno było o przejęciu spółki Lotos przez PKN Orlen. Działania te mają zwiększyć stabilność i rangę firmy na arenie międzynarodowej.

Samo przejęcie będzie kosztować spółkę (według ceny ogłoszonej w wezwaniu — 7 zł za akcję) 2,8 mld zł.

Co zyska PKN Orlen dzięki przejęciu spółki?

Spółka Energa SA dostarcza prąd do ok. 2,7 mln odbiorców, tym samym ma ok. 17% udziału w rynku obrotu energii elektrycznej. Dzięki temu po przejęciu spółki PKN Orlen posiadałby ok. 30% udziału na tym rynku.

Duże znaczenie ma również infrastruktura spółki Energa. Jak możemy przeczytać na ich stornie, spółka posiada:

Znaczna część produkowanej energii to tak zwana „zielona energia”, która pochodzi ze źródeł odnawialnych. To dobra wiadomość m.in. ze względu na politykę Unii Europejskiej, która kładzie coraz większy nacisk na dbanie o klimat. Dzięki przejęciu Energi, PKN Orlen zdobędzie doświadczenie i kompetencje w obszarze OZE.

Akcje PKN Orlen mocno w dół, Energa zyskuje.

Zapowiedź przejęcia przez Orlen spółki Energa nie była czymś, czego spodziewał się rynek dlatego pierwsze reakcje na cenach obu spółek są dosyć pokaźne.

Akcje paliwowego giganta na chwilę po otwarciu dzisiejszej sesji traciły nawet 10%, natomiast posiadacze energetycznej firmy nie kryją swojego zadowolenia. O godzinie 13:10 za 1 akcję Energii należy zapłacić o 3,84% więcej niż na czwartkowym zamknięciu.

Akcje PKN Orlen pikują

Źródło: https://stooq.pl/

Kurs akcji Energa mocno w górę po zapowiedzi przejęcia przez Orlen

Źródło: https://stooq.pl/

Jakie wyzwania stoją przed PKN Orlen?

W wezwaniu na stronie PKN Orlen możemy przeczytać warunki, jakie są niezbędne do tego, żeby doszło do przejęcia Energi, czyli m.in. zgoda spółki Energa S.A., czy też posiadanie co najmniej 66% głosów po przejęciu. Jednak najbardziej wymagającym jest otrzymanie zielonego światła od Komisji Europejskiej na połączenie spółek. Warto tu wspomnieć, że cały czas trwają rozmowy z Komisją Europejską w sprawie przejęcia Lotosu. Jednocześnie wydaje się, że pod tym względem przejęcie spółki Energa będzie prostsze.

Należy zwrócić również uwagę na problemy Energi związane z budową bloku energetycznego Ostrołęka C. Ostatnie głosy, związane m.in. z polityką klimatyczną Unii wskazują na to, że projekt może zostać porzucony. Tego typu decyzje zawsze łatwiej usprawiedliwić podczas przejęcia spółki, bo można je usprawiedliwić „nową polityką” firmy. Oczywiście możliwe, że Orlen zdecyduje się dorzucić kapitał, żeby ukończyć inwestycję. Trzeba pamiętać o tym, że jest to spółka państwowa, a budowa bloku energetycznego miała charakter przede wszystkim polityczny.

 

Exit mobile version