Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Kryptowaluty w odwrocie. Bitcoin zszedł poniżej 10 000 USD na dobre

Po nadspodziewanie dobrym maju przyszedł czas na ochłodzenie nastrojów w polskim przemyśle. Spadek produkcji przemysłowej ma miejsce pierwszy raz od dwóch lat.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Co się stało z przemysłem?

Nieoczekiwanie okazało się, że produkcja przemysłowa w Polsce spada. Analitycy spodziewali się, że tempo wzrostu spowolni z 7,7% do 2%. Problem w tym, że spadek był o wiele większy i wskaźnik wynosi teraz -2,7%. Wspomniany wynik 7,7% był również niespodzianką, ale zdecydowanie przyjemniejszą. Dla pełniejszego obrazu powinniśmy jednak poczekać na dane za lipiec. W czerwcu było zaledwie 19 dni roboczych i potencjalny długi weekend, co mogło wpłynąć na mniejszą produkcję. Część ekspertów wskazuje również na serię dni z bardzo wysokimi temperaturami, których doświadczyliśmy w minionym miesiącu. Jeżeli tak słabe odczyty utrzymają się także w lipcu, będzie to negatywny sygnał dla wyceny złotego.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Kryptowaluty znów w odwrocie

Po tym, jak Bitcoin dwukrotnie w ciągu miesiąca przekraczał poziom 13 000 USD, przyszedł czas na korektę. Pretekstem do wyprzedaży była między innymi wypowiedź prezydenta Donalda Trumpa na temat kryptowalut. Bodźcem do zajęcia stanowiska przez przywódcę USA był projekt Facebooka (który planuje stworzyć własny środek płatniczy), ale odbiło się to silnie na całej branży. W rezultacie po kilku dniach spadków Bitcoin zszedł poniżej granicy 10 000 dolarów.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Czy dolar jest przewartościowany?

Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego potwierdzili tezę, którą od dawna głosi prezydent Trump. Ich zdaniem dolar amerykański jest przewartościowany. Czy to znaczy, że będzie drożał? Biorąc pod uwagę obecną sytuację na stopach procentowych, jest ku temu przestrzeń. Powodem są bardzo agresywne oczekiwania inwestorów. W cenach jest już w pełni uwzględniona obniżka stóp o 0,25%, a patrząc na notowania kontraktów terminowych, istnieje 35% szans, że obniżka wyniesie aż 0,5%. Rezerwa Federalna już dawno nie dokonała tak gwałtownego ruchu. W rezultacie, jeżeli nie dojdzie do obniżek, to powinniśmy oglądać gwałtowne umocnienie się dolara. Gdyby jednak doszło do podwójnej obniżki o pół punktu procentowego, byłby to sygnał za osłabieniem amerykańskiej waluty.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Exit mobile version