Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Enea wycenia Bogdankę drożej, niż sama kupowała. Akcje wystrzeliły

giełda

W raporcie półrocznym Enea przekazała, iż zarząd spółki szacuje, że wynikająca z uzyskanej od Skarbu Państwa oferty cenowej wartość aktywów netto Bogdanki jest poniżej wartości godziwej. Za zasadną spółka uznaje wycenę na poziomie co najmniej 72,28 PLN za akcję.

W efekcie, papiery wartościowe spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, których kurs jeszcze wczoraj oscylował w granicach 33.40 PLN, drożeją dziś o 10%.

Enea uznaje za zasadną wycenę Bogdanki na poziomie 72,28 zł za akcję

W sierpniu Enea otrzymała ofertę nabycia akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra Aktywów Państwowych. Trwają analizy dotyczące złożonej oferty.

W półrocznym raporcie Enei wskazano, że “wynikająca z uzyskanej oferty cenowej wartość aktywów netto CGU Wydobycie (LW Bogdanka) jest poniżej wartości księgowej oraz jest poniżej szacowanej przez zarząd wartości godziwej CGU Wydobycie, i w konsekwencji nie jest satysfakcjonująca i nie została zaakceptowana”.

W raporcie napisano również, iż “zdaniem zarządu powyższa okoliczność oraz czynniki podane poniżej powodują, iż użycie aktualnej kapitalizacji giełdowej jako wyznacznika wartości godziwej LWB nie jest zasadne”.

Zarząd dokonał w związku z tym oszacowania wartości odzyskiwalnej CGU Wydobycie na poziomie wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia. Oto, co napisano w raporcie:

“Biorąc pod uwagę przeprowadzone analizy oraz uzyskany raport z oszacowania wartości rynkowej akcji LWB (przygotowany z datą 11 września 2023 roku przez Pekao Investment Banking), zarząd uznaje za zasadną wycenę na poziomie co najmniej 72,28 zł za akcję i w ramach negocjacji będzie dążył do sprzedaży akcji na poziomie uwzględniającym tę wycenę”.

Enea podała przy tym, że wycena na poziomie 72,28 PLN za akcję stanowi podstawę do oszacowania wysokości odpisów aktywów CGU Wydobycie i skutkowała odpisem aktualizującym w wysokości 748,815 miliona złotych w wynikach za pierwsze półrocze 2023.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku Enea kupiła w wezwaniu 21,962 miliona akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka po 67,39 PLN za sztukę. Aktualna wycena zaprezentowana przez Eneę jest więc wyższa od tej kwoty.

Akcje Bogdanki mocno w górę

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje spółki Lubelski Węgiel Bogdanka zyskują w tej chwili 10,7%. Za jeden walor trzeba obecnie zapłacić około 37 złotych.

Exit mobile version