Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Duże państwa europejskie wzywają do regulacji rynku kryptowalut w celu ochrony konsumentów

Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Holandia wezwały dziś Komisję Europejską do sporządzenia surowych przepisów dotyczących kryptowalut zabezpieczonych tradycyjnymi aktywami, takich jak stabilne kryptowaluty tzw. stablecoiny, w celu ochrony konsumentów i zachowania suwerenności państw członkowskich Unii Europejskiej  w polityce pieniężnej.

Ministrowie finansów pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej powiedzieli we wspólnym oświadczeniu, że stablecoiny nie powinny mieć możliwości działania na terenie UE, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy prawne, regulacyjne i nadzorcze. Oświadczyli też, że ramy regulacyjne UE dotyczące stabilnych kryptowalut powinny chronić suwerenność monetarną bloku i zajmować się zagrożeniami dla polityki pieniężnej, a także chronić konsumentów. Oczekuje się, że Komisja Europejska przedstawi propozycje regulacyjne w tej kwestii jeszcze w tym miesiącu.

Decydenci unijni zaczęli się interesować stablecoinami w zeszłym roku, kiedy to Facebook  ujawnił plany dotyczące utworzenia tokena Libra. Niektóre banki centralne i organy nadzoru finansowego obawiając się, że Libra może zdestabilizować politykę pieniężną, ułatwić pranie brudnych pieniędzy i podważać prywatność użytkowników, zagroziły jej zablokowaniem, w wyniku czego jej projekt został opóźniony i przekształcony.

Pięć krajów chce, aby wszystkie stablecoiny były wyceniane w stosunku 1:1 w walucie fiducjarnej tzw. FIAT, z aktywami rezerwowymi denominowanymi w euro lub innych walutach państw członkowskich UE i zdeponowanymi w instytucji zatwierdzonej przez UE. Wszystkie podmioty działające w ramach systemu stablecoin powinny być zarejestrowane w UE. Takie posunięcie prawdopodobnie wpłynęłoby negatywnie na działalność Stowarzyszenia Libra z siedzibą w Genewie, które planuje wydawać i zarządzać tym stablecoinem.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz podczas wspólnego oświadczenia powiedział dziennikarzom, że władze powinny przyjąć twarde podejście, które powinno obejmować zakaz jakiejkolwiek działalności sektora prywatnego, jeśli wymogi regulacyjne nie będą spełnione. Natomiast francuski minister finansów Bruno Le Maire  stwierdził wprost- ,,czekamy, aż Komisja wyda bardzo mocne i bardzo jasne zasady, aby uniknąć nadużywania kryptowalut do działań terrorystycznych lub do prania pieniędzy. Bank centralny, mam na myśli EBC, jest jedynym, któremu wolno emitować walutę. I w tym miejscu jest to coś, czego nie może zagrozić ani osłabić żaden projekt, w tym tak zwany projekt Libra”.

Exit mobile version