Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Czy PKN Orlen przejmie PGNiG? – co się stało na walnym zgromadzeniu?

Orlen stacje paliw

Stało się. Zgodę na przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez PKN Orlen wyraziło wczoraj Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie pierwszej z tych spółek. Dwa tygodnie wcześniej – 28 września, fuzję przegłosowali natomiast akcjonariusze płockiego koncernu.

Poniedziałkowe walne zgromadzenie było jednak jednym z najbardziej osobliwych w historii polskiego rynku.

Nietypowy przebieg zgromadzenia

Wynik głosowania można było śmiało przewidzieć na długo przed walnym zgromadzeniem, bowiem Skarb Państwa miał w PGNiG 71,88% udziałów. W nowym, większym Orlenie, udział ten wyniesie 49%, lecz warto pamiętać, że to działanie celowe, pozwalające Skarbowi Państwa uniknąć konieczności ogłoszenia wezwania (zgodnie z nowymi przepisami, powstałaby po przekroczeniu 50%).

Dlatego też pod koniec września akcje PKN Orlen kupiły PZU i PKO Bank Polski (każda ze spółek po 2,26%). Akcjonariuszem koncernu jest także PERN, w którym Skarb Państwa ma 100% udziałów.

Mimo przesądzonego już z góry wyniku, wczorajszemu nadzwyczajnemu walnemu zgromadzeniu PGNiG towarzyszyło sporo emocji. Wynikały one z inicjatywy Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych, którego przedstawiciele zarejestrowali się na walne zgromadzenie, aby nie dopuścić do połączenia (lub przynajmniej opóźnić podjęcie decyzji o miesiąc).

Ponad 500 akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu

W efekcie na walnym zgromadzeniu reprezentowanych było ponad 500 akcjonariuszy, z czego znaczna większość po raz pierwszy uczestniczyła w tego typu wydarzeniu, co odbiło się na jego przebiegu.

Poza akcjonariuszami, którzy zarejestrowali swój udział w walnym zgromadzeniu, w pobliżu siedziby PGNiG przy ul. Marcina Kasprzaka 25 w Warszawie pojawili się przedstawiciele licznych ugrupowań pozaparlamentarnych, którzy demonstrowali w asyście policji.

Z kolei w trakcie samego walnego zgromadzenia interwencję poselską próbował podjąć poseł Konfederacji Grzegorz Braun, który był obecny na sali, lecz nie zabierał głosu. Żadna z tych inicjatyw nie doprowadziła do przerwania walnego zgromadzenia, choć pod względem organizacyjnym było ono sporym wyzwaniem.

Walne zgromadzenie odbyło się w przygotowanych przez spółkę namiotach, a rejestracja kilkuset akcjonariuszy zajęła kilkadziesiąt minut. W efekcie, chociaż walne zgromadzenie miało rozpocząć się o 12:00, to otwarte zostało pół godziny później.

Następnie, po długim omawianiu kwestii technicznych (co przerywane było rozmaitymi pytaniami i oświadczeniami akcjonariuszy), do wyboru przewodniczącego zgromadzenia udało się przejść dopiero o 13:30.

99,997% głosów “za”

Po kolejnej długiej serii pytań (tym razem już dotyczących samego przejęcia), zarządzonej przerwie oraz odpowiedziach zarządu, udało się przejść do głównego punktu programu wczorajszego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Ostatecznie głosowanie w sprawie przejęcia PGNiG przez PKN Orlen przeprowadzono dopiero o godzinie 17:40.

Za uchwałą o przejęciu padło 99,997% oddanych głosów. Łącznie oddane głosy reprezentowały 85,83% akcjonariuszy. Obecni na walnym zgromadzeniu przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych i innych organizacji zapowiedzieli zaskarżenie uchwały o przejęciu i wniosek o zabezpieczenie powództwa – wstrzymanie wejścia jej w życie do czasu rozpatrzenia sprawy.

Exit mobile version