Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Czy Fedowi uda się znów zaskoczyć rynek? Na EURUSD rollercoaster nadal trwa

Fed znów zaskoczy?

Jedno jest pewne – dzisiaj wieczorem będzie ciekawie. Inwestorzy nie są pewni, tego co zobaczą o godz. 20:00– tradycyjnie? Nie do końca. Z jednej strony wczorajsze interwencje nowojorskiego oddziału FED na rynku overnight repo nieco wystabilizowały nastroje, ale warto szukać przyczyny tego, co stało się w poniedziałek (mocny ruch w górę rynkowej stopy procentowej). Czy to tylko zbieg okoliczności w problemów z płynnością, czy też coś więcej? I skoro FED po raz pierwszy od 10 lat został zmuszony do interwencji, to czy nie podejmie działań, które mogą wyeliminować takie sytuacje w przyszłości? Pisałem o tym już wczoraj – ten wątek jest tylko jednym z wielu, ale inne też charakteryzuje duża doza niepewności. Tymczasem w ostatnich dniach rynek przesunął swoje oczekiwania w stronę „jastrzębiego” zaskoczenia – nawet po stronie samej stopy procentowej – model CME FED Watch wskazuje na 43,5 proc. prawdopodobieństwo tego, że nic się nie zmieni (!). Teoretycznie, zatem pole do „gołębiego” zaskoczenia – zwłaszcza jako „krótkoterminowy efekt” reakcji na informacje – jest teraz większe, niż mniejsze.

Jaki będzie przekaz? Wątpię, aby FED wycofał się dzisiaj z drugiej w tym roku obniżki stóp o 25 p.b. Projekcje makro mogą minimalizować zagrożenia na gospodarki (niewielkie rewizje), ale wykres projektujący oczekiwania członków FED wobec rozkładu stóp procentowych w przyszłości może dopuszczać dalsze luzowanie (na zasadzie podejścia asekuracyjnego). Podczas konferencji prasowej Jerome Powell najpewniej będzie starał się przekazać, że cięcie było kolejnym „dostosowaniem”, a nie rozpoczęciem nowego cyklu obniżek, ale raczej nie będzie jego intencją umniejszanie wcześniejszych oczekiwań rynku na jeszcze jedno cięcie w tym roku (w efekcie mogą one jeszcze wzrosnąć).

Ryzyko idące w stronę zaskoczenia „gołębim” przekazem może osłabić dolara. Wskazania płynące ze strony wykresu koszyka BOSSA USD, jakie były przytaczane wczoraj, pozostają niezmienione. Zwłaszcza, że dolar oddał już nieco pola. To zwiększa ryzyko wykształcenia się czarnej świecy z górnym knotem w tym tygodniu – podobnie, jak dwie poprzednie. Byłbym jednak daleki od tego, że może to później inicjować możliwość połamania ważnego wsparcia przy 82,35-82,45 pkt. (linie trendu). Negatywny obraz świec nie musi tym samym inicjować głębszej korekty dolara w średnim terminie. Przynajmniej na obecną chwilę…

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Na układzie technicznym EURUSD świecowy rollercoaster nadal trwa, ale mix sygnałów niejako wygładza przebieg oscylatora RSI9. Tu układ nie jest negatywny. Efekt? Możliwość naruszenia ważnego oporu przy 1,11 (średnioterminowe linie trendu) nie jest dzisiaj wykluczona. Zwłaszcza, że wczoraj wieczorem rynek miał siłę wyłamać się ponad rejon 1,1060, chociaż teraz powróciliśmy poniżej.

Wykres dzienny EURUSD

Exit mobile version