Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Co łączy Australię i rynek New Connect? Czyli parę słów o ESG

ESG

Wakacje są świetnym czasem, aby pisać o egzotycznych i dalekich destynacjach, które mogą być zarazem pewnym drogowskazem dla inwestorów. Australia jawi się jako kraj, który wielu z nas chciałoby, żeby nie powiedzieć marzyłoby, odwiedzić. Oczywiście pisanie o marzeniach w kontekście w miarę łatwo osiągalnych zadań jest pewnym nadużyciem, niemniej jednak 30-godzinna podróż niejednego może odstraszyć. Tak czy siak kraj o powierzchni tylko trochę mniejszej niż Europa wywołuje pozytywne odczucia. Podróżując po świecie często można natknąć się na wiecznie uśmiechniętych Australijczyków, którzy akurat postanowili sobie zrobić rok przerwy w nauce/pracy (niepotrzebne skreślić). Co więcej sami Australijczycy, mimo że są poddanymi Króla Anglii jednocześnie jawią się jako wielcy, lokalni patrioci. I ten patriotyzm wyraża się w ogromnie popularnym trendzie kupowania wszystkiego co australijskie. Świadomość społeczna wykracza jednak poza zwykły konsumpcjonizm. A i rynki kapitałowe nie pozostają w tyle.

Giełda Australijska ASX wprowadziła indeks spółek spełniających wymagania ESG. Zakwalifikowano do niego prawie 100 spółek, co ciekawe wykluczając a priori m.in. wszystkie firmy wydobywające węgiel, który ciągle jest istotnym nośnikiem energii na Antypodach. Równocześnie rząd Australii uruchomił urząd Net Zero, które celem jest redukcja emisji CO2 do atmosfery. Jednocześnie deklarując, że do 2030 r. spadek emisji w porównaniu z 2005 r. wyniesie 43%, a do 2050 roku gospodarka australijska będzie neutralna klimatycznie. Plany ambitne, ale nawet jeżeli redukcji któregoś wskaźnika nie uda się osiągnąć, to i tak warto planować z rozmachem.

Duże ambicje charakteryzują również działania spółki Investeko S.A. Firma jest liderem projektu LIFE Archiclima finansowanego przez Komisję Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest zaadaptowanie dużych obiektów handlowych i usługowych do zmian klimatycznych. Obiektem pilotażowym jest Port Lotniczy Katowice. W wyniku projektu mają powstać rozwiązania walczące ze zbytnim nagrzewaniem się dużych obiektów m.in. poprzez sadzenie roślinności czy tworzenie mini-zbiorników wodnych.

Lato na Antypodach potrafi być równie upalne jak to na Śląsku, co więcej w Świętochłowicach czy Katowicach ciężko schłodzić się w oceanie. Walka z ociepleniem klimatu to nie tylko chwilowe wytchnienie niczym wakacyjny wyjazd, a długa batalia, którą toczyć będziemy przez dziesiątki lat. Dlatego warto myśleć o tym dzisiaj, a przy decyzjach inwestycyjnych kierować się również trzema literkami. Bo ESG powinno być „modne” przez wiele lat.

Materiał przygotowany przez Qualia AdVisory

Exit mobile version