Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Cena ropy naftowej zyskuje ponad 7% za sprawą spekulacji na temat interwencji USA. Dynamiczne odbicie na cenie kawy

Ceny ropy naftowej w górę za sprawą spekulacji na temat interwencji USA

Wczorajsza sesja przyniosła wyczekiwaną zmianę kierunku na wykresie cen ropy naftowej. Notowania ropy Brent i WTI odbiły się w górę z 18-letnich minimów. Na razie ruch ten należy traktować jako techniczne odreagowanie, niemniej jest on dynamiczny i powoli zaczynają go wspierać także rynkowe fundamenty.

Z technicznego punktu widzenia, rynek ropy naftowej wykazuje objawy wyprzedania już od kilku sesji. Niemniej, utrzymujący się pesymizm, powiązany z oczekiwaniami dużej nadwyżki na rynku ropy naftowej w najbliższych miesiącach, skutecznie spychał ceny tego surowca w dół.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Inwestorzy w dużej mierze zdyskontowali już jednak rosnącą produkcję ropy oraz spadek popytu jako konsekwencję koronawirusa – a obecnie zaczynają skupiać się już na średnioterminowej perspektywie. Ta zaś wskazuje na ograniczenie produkcji ropy naftowej przez firmy łupkowe funkcjonujące w Stanach Zjednoczonych, jak również polityczną interwencję.

O ile inwestorzy wciąż nieśmiało liczą na „wskrzeszenie” porozumienia OPEC+, to spekulacje dotyczące ewentualnej interwencji na rynku ropy naftowej napłynęły z USA. Wall Street Journal podał, cytując nieoficjalne źródła, że Biały Dom może użyć presji dyplomatycznej, aby zażegnać wojnę cenową na rynku ropy naftowej, toczącą się głównie między Arabią Saudyjską a Rosją. Taki ruch mógłby przyspieszyć wzrosty notowań ropy na globalnym rynku.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dynamiczne odbicie w górę notowań kawy arabica

Przez ostatni miesiąc notowania kawy poruszały się bez istotnego kierunku. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych poruszała się w nerwowej konsolidacji w okolicach 100-120 centów za funt.

W bieżącym tygodniu notowania kawy arabica nadal oscylują w powyższym przedziale. Niemniej, druga połowa tego tygodnia przyniosła wyraźne ożywienie strony popytowej. Wszystko za sprawą spekulacji, że dostawy kawy do USA mogą napotkać trudności ze względu na ograniczenia w transporcie wywołane koronawirusem.

Na razie te spekulacje nie są jednak potwierdzone, więc nie ma pewności, czy ruch wzrostowy na wykresie cen kawy ma szansę utrzymać się na dłużej. Z pewnością okolice 100 centów za funt są ważnym technicznym poziomem wsparcia na wykresie kawy, co sugeruje, że potencjał do zniżek cen tego surowca jest niewielki. Jednak fundamenty rynkowe też nie są na tyle silne, aby – przynajmniej na razie – uzasadnić dynamiczne i trwałe wzrosty notowań kawy.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

 

Exit mobile version