Site icon Forex – Analizy, Komentarze Giełdowe, Aktualne Kursy – PoznajRynek.pl

Akcje europejskich spółek zbrojeniowych w dół po nieudanym puczu w Rosji

Bessa na rynku

Akcje największych spółek zbrojeniowych notowanych na europejskich parkietach odnotowały w poniedziałek wyraźne spadki.

Renomowany dziennik ekonomiczny – Financial Times twierdzi, iż inwestorzy założyli, że niestabilność polityczna w Rosji może utrudnić działania wojenne Kremla i skrócić konflikt w Ukrainie.

Realizacja zysków na czołowych europejskich spółkach zbrojeniowych

Według ekonomistów z Financial Times, nagle zakończony bunt Jewgienija Prigożyna skłonił wielu inwestorów do realizacji zysków z sektora zbrojeniowego, który wzrósł od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Leonardo

W efekcie, poniedziałek zaczął się od zawieszenia notowań na mediolańskiej giełdzie papierów wartościowych spółki Leonardo. Pod tą nazwą kryje się firma zbrojeniowa specjalizująca się w systemach wojskowych. Ostatecznie akcje spółki przeceniły się wczoraj o 4,7%, choć w godzinach porannych traciły już one ponad 5%.

Saab

Podobne spadki – zakończone finalnie obniżką o 4,5% – zanotował na sztokholmskiej giełdzie Nasdaq Nordic koncern Saab, będący producentem samolotów wojskowych, systemów obronnych i słynnego RBS-70 – unikatowego systemu przeciwlotniczego.

Rheinmetall

Ostatecznie zbliżoną stratę – rzędu 4,2%, choć w godzinach porannych notowany spadek był znacznie głębszy – podczas wczorajszej sesji zanotowały także akcje niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall.

To jedna z 40 najsilniejszych spółek notowanych na frankfurckiej giełdzie Xetra i producent części do czołgów Leopard. W minionym roku firma odnotowała rekordową sprzedaż – prawie 6,4 miliarda euro. A od początku wojny na Ukrainie cena akcji Rheinmetall, a niemal się podwoiła.

Dassault Aviation

Skromniejszą, ale nadal wyraźną wyprzedaż mogliśmy dostrzec także na paryskiej giełdzie Euronext, na akcjach Dassault Aviation – francuskiego producent samolotów wojskowych, w tym takich modeli, jak Mystère, Mirage i Falcón. Wczorajszą sesję jego papiery wartościowe finalnie zakończyły 3,6% na minusie.

Spółki zbrojeniowe i tak mocno zyskały na rosyjskiej inwazji

Analitycy Financial Times wyrazili opinię, że wycofanie się z marszu na Moskwę paramilitarnej grupy Wagnera zostało zinterpretowane przez inwestorów jako zapowiedź zbliżającego się końca wojny w Ukrainie.

To zaś oznaczałoby mniejsze obroty i zyski koncernów zbrojeniowych, a w konsekwencji – konieczność pozbycia się akcji. Ekonomiści zwracają jednak przy tym uwagę, że wczorajsze straty są niewielkie w porównaniu do zwyżek akcji, jakie koncerny zbrojeniowe notowały przez cały rok, a które wyniosły średnio 30%.

Exit mobile version