Turecki prezydent przejmuje bank centralny – mocne tąpnięcie na lirze

Turecka waluta znalazła się pod silną presją po tym, jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zdymisjonował w sobotę gubernatora banku centralnego wzbudzając tym samym obawy, że polityka monetarna zostanie złagodzona zbyt szybko.

Na wieźć o dymisji kurs pary USDTRY umocnił się rano o ponad 2,7 % osiągając poziom 5,7850. Wzrost ten został później ograniczony ze względu na fakt, że obniżka stóp już została wcześniej wyceniona przez rynek i obecnie para umacnia się około 1,7% handlując w pobliżu poziomu 5,72. Natomiast zmienność tureckiej liry, będąca jedną z najwyższych na świecie wśród wymienialnych walut, wzrosła dziś do najwyższego poziomu od początku maja.

Erdogan ponownie zaskoczył inwestorów

Erdogan zaskoczył inwestorów, odwołując w sobotę Murata Cetinkaya, co podważyło niezależność banku centralnego na kilka tygodni przed ogłoszeniem decyzji w sprawie polityki monetarnej. Powodem dymisji był sprzeciw gubernatora wobec obniżki stóp procentowych. Jako następcę prezydent powołał, zastępcę gubernatora Murata Uysala. Według naocznego świadka, po wydaniu dekretu Erdogan powiedział politykom ze swojej partii rządzącej, że politycy i biurokraci muszą wspierać jego przekonanie, że ​​wyższe stopy procentowe wywołują inflację. Zagroził również konsekwencjami dla każdego, kto sprzeciwia się polityce gospodarczej rządu. 65-letni lider Turcji zapowiedział też , że potrzebne są niższe stopy procentowe, aby pobudzić gospodarkę, która weszła w tym roku w pierwszą recesję od dekady.

Dolewając oliwy do ognia, były wicepremier Turcji Ali Babacan, który służył do 2015 roku jako prawa ręka Erdogana do spraw ekonomicznych zrezygnował z rządzącej partii AK, powołując się na różnice w kluczowych kwestiach politycznych. Babacan ogłosił też, że stworzy oddzielny ruch polityczny, aby zaspokoić potrzebę Turcji w zakresie nowej polityki i strategii.

Wysoki popyt na turecki dług zagrożony obniżkami stóp

Sobotnia decyzja Erdogana wsparła rynkowych niedźwiedzi, którzy obstawiali przeciwko tureckiej lirze, pomimo jej silnego umocnienia widocznego od początku maja. Wyprzedaż na lirze mogłaby być natomiast jeszcze mocniejsza, gdyby nie popyt spekulacyjnie nastawionych, zagranicznych inwestorów na turecki dług. Inwestorzy ci poszukują rynków z wyższą stopą zwrotu, co nie jest łatwym zadaniem w czasach gołębiego nastawienia większości światowych banków centralnych. A 10-letni dług Turcji daje roczną stopę zwrotu na poziomie aż 16,8% w walucie lokalnej, co jest jednym z najwyższych wyników dla krajów „emerging markets”. Również tureckie stopy procentowe skorygowane o wskaźnik inflacji wzrosły w ubiegłym tygodniu do najwyższego poziomu od co najmniej 2011 roku. A inwestorzy muszą się spieszyć gdyż według analityków Bank of America Merrill Lynch bank centralny Turcji obetnie stopy procentowe co najmniej o 100 punktów bazowych (1%) na planowanym na 25 lipca posiedzeniu.

Z technicznego punktu widzenia wygląda na to że poziom 61,8% zniesienia Fibonacci fali wzrostowej z okresu listopad 2018 – maj 2019, czyli 5,5540,  okazał się skuteczną zaporą dla formującej się od maja fali spadkowej. Po dzisiejszym wybiciu górą ponad poziom 50% zniesienia Fibo wspomnianej fali w okolicy 5,6820 kurs teraz powinien zaatakować poziom 5,8130 czyli 38,2% zniesienia Fibo. Opór ten jest dodatkowo wzmocniony przebiegającą w pobliżu 50-okresową średnią kroczącą. Po jego ewentualnym przebiciu kolejny opór znajduje się w pobliżu poziomu 5,87. Kluczowym poziomem dla niedźwiedzi i potwierdzenia trendu spadkowego jest natomiast wspomniany powyżej poziom  5,5540, gdzie oprócz 61,8% zniesienia Fibo przechodzi również 200-okresowa średnia kroczącą.

Kurs pary USDTRY

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o