piątek, 22 października, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Szczyty wszech czasów na indeksie DAX. Europejski Bank Centralny w tle.

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Na godzinę 13:45 zaplanowano publikację decyzji w sprawie stóp procentowych. Chwilę później o godzinie 14:30 rozpocznie się konferencja Europejskiego Banku Centralnego.
Od EBC oczekuje się dokładnego wyjaśnienia słów które padły ostatnio: „preserving favorable financing conditions”. Czy konferencja może się okazać, jak to się ostatnio modnie określa „game changerem”. Czy i jak blisko nam do zobaczenia długoterminowych szczytów na rynku akcji?

Zanim jednak przyjrzymy się sytuacji na naszym kontynencie, warto wspomnieć, że wczoraj Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zatwierdziła historyczny pakiet pomocowy, aby wspomniany pakiet stymulacyjny wszedł z życie, potrzebny jest już tylko podpis prezydenta co wydaje się być wyłącznie formalnością. Inwestorów uspokoiły również umiarkowane dane dotyczące inflacji.
Rodzą się pytania…
Jak duża część z kwoty 1,9 biliona dolarów trafi na rynek?
Czy czeka nas kontynuacja napędzanej dodrukiem hossy? Czy sensowne jest oczekiwanie przynajmniej korekty  w efekcie sprzedaży faktów?

Tymczasem w Europie na dwie godziny przed burzą możemy obserwować spokojny handel. DAX oscyluje w okolicach 50 punktów od szczytów pozostawiając je w potencjalnym zasięgu. Analitycy oczekują, że przedstawiciele EBC odniosą się do wzrostów rentowności obligacji, które od jakiegoś czasu możemy zaobserwować.

Inwestorzy spodziewają się utrzymania stóp procentowych na niskich poziomach do czasu całkowitego zniwelowania skutków pandemii.
Każde słowo w sposób pośredni lub bezpośredni sugerujące ograniczenie dodruku, potencjał zwiększenia stóp procentowych wypowiedziane nawet w tonie „jeśli będzie taka konieczność” może spowodować na wykresach reakcję, która byłaby dobitnym wyrazem niezadowolenia inwestorów.

Scenariusz najbardziej prawdopodobny zakłada, że przedstawiciele EBC będą próbowali uspokoić rynki, każdy przejaw wątpliwości z ich strony, lub jedno zdanie za dużo może spowodować reakcję łańcuchową i tak czy inaczej zbliżającą się wcześniej czy później sprzedaż faktów.

Ci z Państwa którzy mieli okazję poznać moje podejście na tych poziomach wiedzą, że ja tego nie kupuję. W mojej ocenie jest drogo. Oczywiście może być jeszcze drożej, jednak przyjąłem strategię oczekiwania na swoje miejsce do podjęcia próby spadkowej i choć tych prób może być kilka, zostaną zrekompensowane przez kosmiczny R:R.

Z nadzieją spoglądam na wykres obrazujący notowania na interwale miesięcznym filtrowane przez Wstęgi Bollingera. Osiągnięcie celu na poziomie 14670-14700 znacznie ułatwi rozgrywanie długoterminowych swingów spadkowych, szczególnie od strony psychologicznej, gdzie cały czas obowiązujący sygnał wzrostowy z wykresu miesięcznego – nie będzie zatruwał myśli. Wspomniana strefa nie jest strefą do shorta, jest strefą w którą powinny celować byki. Po jej osiągnięciu zacznę szukać długoterminowych swingów spadkowych – co nie oznacza że tych swingów zamierzam poszukiwać w strefie. 1.Zaliczenie strefy – pierwszy sygnał do rozpoczęcia poszukiwania shortów z niskich interwałów na długi termin.

Na uwagę zasługuje statystyczny sygnał spadkowy jaki utworzył się w oparciu o IB po godzinie dziesiątej. Tak długo jak cena znajduje się poniżej 14550, niedźwiedzie mają szansę kontrolować lub nawet przejąć rynek. W świetle oczekiwania na nadchodzącą konferencję Europejskiego Banku Centralnego jest to zbyt mało aby zdecydować się na zajęcie pozycji. Zdecydowałem pozostać w okopach do 15:30.

Niedźwiedzie jak to niedźwiedzie lubią przychodzić niespodziewanie. Dlatego pomijając bazowy scenariusz zakładający poszukiwanie pozycji krótkich po zaliczeniu celu dla  popytu w strefie 14670-14700, plan awaryjny zakłada wejście w pozycję na ewentualnym teście średniej głównej po wykonaniu crossa na M15. (Cel dla popytu to poziom do zaliczenia – nie miejsce do shorta, po zaliczeniu poszukiwanie sygnałów spadkowych do rozegrania pozycji typu intraday oraz swing)

Update standardowo na telegramie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły