środa, 24 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Gdy poszukujemy rekomendacji giełdowych, musimy uważać na fake newsy

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Jedno z pytań, które najczęściej zadają sobie absolutnie wszyscy inwestorzy i spekulanci to: kiedy jest odpowiedni czas, żeby otworzyć pozycję długą, a kiedy krótką? Zwłaszcza w okresach wysokiej zmienności wielu inwestorów odczuwa dezorientację i zaczyna wątpić w swoje spostrzeżenia dotyczące rynku kapitałowego. Liczna grupa traderów jednak uważa, że z pomocą przychodzą im wtedy rekomendacje giełdowe.

Co roku biura maklerskie wydają około tysiąca rekomendacji dotyczących spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na amerykańskim rynku akcji takich rekomendacji znajdziemy natomiast jeszcze więcej.

Jeśli jednak chcemy z nich korzystać, powinniśmy uważać na fake newsy, które w sieci – nawet w obszarze dotyczącym inwestowania na giełdzie – są niestety rozpowszechniane masowo. Jak zatem rozpoznawać rzeczywiste, rzetelne rekomendacje giełdowe? Co je wyróżnia? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Co charakteryzuje rekomendacje giełdowe? Analitycy tworzą rekomendację giełdową

Rekomendacje giełdowe są doradztwem przygotowywanym przez analityków w celu wsparcia inwestorów w podejmowaniu właściwych decyzji inwestycyjnych na rynku kapitałowym. To po prostu pozytywne lub negatywne opinie na temat wartości danej spółki wydane najczęściej przez dom maklerski.

Rekomendacje giełdowe od zawsze są częścią krajobrazu giełdowego i ewidentnie mają wpływ na rynek. Największe i najbardziej renomowane domy maklerskie mogą taką analizą uśpić niedźwiedzią bessę albo porządnie nastraszyć byczą hossę.

Projekcja cenowa

Rekomendacje oparte są zwykle na historycznych danych i kilkuletniej prognozie. Jednak to, co najbardziej przyciąga uwagę inwestora to projekcja cenowa, czyli trzy finalne słowa: kupno, sprzedaż lub trzymanie.

Wyrażenia te mogą być różne tak jak na przykład: akumulować, redukować, neutralizować. Czasami pojawiają się również rekomendacje dotyczące naszego portfela akcji (jeśli mamy taki portfel różnych spółek).

Tak więc rekomendacja “przeważaj” będzie oznaczała, że powinniśmy zwiększyć jej udział w naszym portfelu. Z drugiej strony “niedoważaj” oznacza dokładnie odwrotnie. Jeżeli jednak spółka współtworzy dany indeks, może pojawić się inna nazwa. Analityk może napisać “lepiej niż rynek” lub “gorzej niż rynek“.

Zanim jakikolwiek analityk zakończy swój raport wymownym “kupuj”, to najpierw zbiera informacje. Każda notowana spółka ma obowiązek informować inwestorów o tym, co się w niej dzieje i publikować raporty finansowe. Rekomendacje giełdowe tworzy się właśnie w dużej mierze w oparciu o opublikowane sprawozdanie finansowe spółki.

Dane te analizuje się kilka lat wstecz, a prognozy na przyszłość tworzy się w oparciu o dane historyczne. Pod uwagę bierze się także trendy rynkowe, analizy makroekonomiczne oraz plany zarządu i akcjonariuszy posiadających pakiet kontrolny. W ten sposób, opierając się na założeniach i stosując odpowiedni model wyceny, analityk wylicza rekomendowaną cenę akcji, którą dodatkowo potwierdza inną metodą wyceny.

Jak odróżnić rekomendacje giełdowe od fake newsów? Fake news

Profesjonalne rekomendacje w Polsce mają prawo sporządzać tylko licencjonowani doradcy inwestycyjni lub maklerzy papierów wartościowych. Mogą oni wydawać rekomendacje zarówno jako osoby prywatne, jak i pracownicy podmiotów uprawnionych do tego.

To bardzo ważne, ponieważ choć rekomendacje publikuje zwykle instytucja, to zawsze podpisana jest pod nią konkretna osoba. Trafne i sprawdzające się analizy to klucz do sukcesu niejednego z nich.

Niezbędne elementy rekomendacji

Jak można się domyślić, absolutnie nie każdy raport, który znajdziemy w Internecie będzie rekomendacją giełdową. W rozumieniu prawa jest to rzetelnie sporządzony dokument, który podaje źródła danych i na nich opiera swoje wyliczenia i tezy. Cena spółki również nie bierze się znikąd. Analitycy dokonują wyceny za pomocą co najmniej dwóch metod.

Jednak źródła i jasno opisane metody to tylko część wymogów dotyczących rekomendacji. Ich prawidłowe sporządzenie opiera się na 5 niezbędnych elementach, wymienionych poniżej:

  • Źródła danych
  • Opisane metody wyceny wraz z analizą wrażliwości przyjętych założeń
  • Jasno opisany kierunek rekomendacji, czyli czy cena pójdzie w górę czy w dół
  • Finalną projekcję cenową
  • Horyzont inwestycyjny.

Rekomendacja czy prognoza?

Bez tych elementów rekomendacja giełdowa mogłaby wiele namieszać i wprowadzić inwestora lub spekulanta – zwłaszcza tego początkującego – w błąd. Z tego powodu, jeśli interesujący nas raport nie zawiera wyżej wymienionych informacji, to mamy do czynienia z prognozą. Tego typu raporty nie są uregulowane prawnie i sporządzać może je nawet każdy trader-amator.

Prognozy mają wyłącznie charakter informacyjny, prezentują opinie własne autorów i absolutnie nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji.

Co gorsza, dość często tego typu nieuregulowane prawnie raporty zawierają wszelkiego rodzaju fake newsy. Celem ich twórców jest wtedy podbicie (lub obniżenie) kursu akcji danej spółki. Rekomendacje

Oczywiście zdarzają się prognozy tworzone rzetelnie i z należytą starannością, lecz zawsze przeglądając taki raport powinniśmy zachować szczególną ostrożność i samodzielnie zweryfikować zawarte w nim informacje.

Warto również wiedzieć, że rekomendacje inwestycyjne to domena rynku akcyjnego, dlatego najczęściej są to akcje, na których generowany jest duży wolumen obrotu. Nie ma tu jednak sztywnej granicy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły