poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czy spadki na DAX pozostaną jedynie niespełnionym marzeniem? Jak niedźwiedź broni się przed bykiem?

Polecane

Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Wakacyjna flauta zamiast na mazurskich jeziorach rozgościła się na dobre na indeksach.
Nie byłbym sobą gdybym nie przestrzegł każdego stwierdzeniem, że w każdej chwili może pojawić się porywisty wiatr. Kiedy tego wiatru można się spodziewać nie powiem, zwracam jedynie uwagę na fakt konieczności bycia przygotowanym i zabezpieczenia się na wypadek burzy.

Klasycznie zaczynamy od sytuacji intraday na Dax ze zwróceniem uwagi na średnioterminowy akcent.

LEGENDA WYKRESU ZACZYNAJĄC OD GÓRY: -BB W1 SS NEGATION AREA – Bollinger Bands Sell Signal Negation Area (Czyli poziom którego test spowoduje negacje cały czas obowiązującego sygnału spadkowego z wykresu tygodniowego z naniesionymi Wstęgami Bollingera na standardowych ustawieniach). -IBH – Initial balance High – poziom którego ewentualny test utworzy sygnał wzrostowy intraday -IBM+PIVOT=KEY AREA – Initial balance Mid + Pivot tworzy kluczową strefę dla dzisiejszej sesji. -SS INTRADAY CONFIRMATION AREA – Sell Signal Intraday confirmation area – Strefa potwierdzająca sygnał spadkowy intraday.

Tak długo jak cena nie przetestuje poziomu oznaczonego strefą IBH podczas dzisiejszej sesji – 15788 – tak długo powinna dążyć do testu okolic znajdujących się około 30 punktów niżej zdefiniowanych strefą IBM+PIVOT=KEYAREA. Pokonanie kluczowej strefy otwiera drogę do testu szarej strefy (SS INTRADAY CONFIRMATION AREA) Który jeśli będzie miał miejsce utworzy sygnał spadkowy w strukturze intraday.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Na tej podstawie został wyznaczony scenariusz bazowy na dzisiejszą sesję, zakładający spadki podczas dzisiejszej sesji, poszukiwanie pozycji krótkich w bliskich okolicach  IBH – przy założeniu że poziom IBH nie zostanie przetestowany. Do czasu aż nie nastąpi ewentualny test IBH  scenariusz jest aktualny. Jego potwierdzeniem byłby test SS INTRADAY CONFIRMATION AREA 15712 którego test sprawi, że podejmę próbę maksymalizacji zysków z pozycji krótkich – w ślad za statystyczną przewagą sugerującą zamknięcie sesji poniżej 15750. Całokształt twrzy bezpieczne środowisko biorąc pod uwagę złapanie pozycji blisko szczytów intraday.

Scenariusz alternatywny:
Naruszenie poziomu 15788 tworzy sygnał wzrostowy, w którym należałoby całkowicie zmienić podejście i poszukać pozycji długich po odreagowaniu w kluczowej strefie, lub w opcji dla odważnych natychmiast po przetestowaniu poziomu.

*Jeśli test IBH nastąpi po uprzednim przetestowaniu poziomu IBL -sygnał wzrostowy nie powstaje (ponieważ wcześniej powstałby sygnał spadkowy a test IBH byłby jego negacją)

W okolicach 15870 przebiega górna wstęga Bollingera z interwału tygodniowego. Jej ewentualny test byłby zanegowaniem obowiązującego nas sygnału spadkowego. Dlatego tak długo jak ten sygnał nie zostanie zanegowany, tak długo z wilczym apetytetem obserwuję sytuację intraday, ostrząc sobie zęby na jakiegoś godnego odnotowania swinga spadkowego i nie mam tutaj na myśli zjazdu nieprzekraczającego 100 punktów wykonanego w kilka minut, tak jak miało to miejsce dziś w przedziale 9:00-10:00.

Jest to jednocześnie powód  nie zrealizowania pozycji krótkich zajętych chwilę po godzinie dziewiątej. Liczę na więcej i poluję na więcej.
Tylko test 15788 będzie jednoznacznym czerwonym światłem, które sprawi że pozycje krótkie zostaną zamknięte.

Wracając do tytułu dzisiejszego artykułu, spadki przyjdą ale bez sensu jest wystawiać się na niepotrzebne ryzyko kiedy nic za nimi nie przemawia.
Dzisiejsza sesja jest doskonałym przykładem aby pokazać jak taki permanentny niedźwiedź jak ja radzi sobie na takim rynku:
1. W perspektywie tygodniowej – szukam każdej uzasadnionej okazji do shorta intraday do czasu obowiązywania sygnału spadkowego z BB W1 – jego negacja 15870.
2. Szukam shortów intraday do czasu, aż nie powstanie struktura faworyzująca longi intraday ze skutecznością bliską 80%. Dziś taka struktura utworzyłaby się w momencie testu 15788 po godzinie dziesiątej.
Podsumowując dziś próby short do 15788 mają sens – potem odpuszczam.
Jeśli 15870 pojawi się na tablicy – ograniczam tak aktywne próby S do czasu ponownego pojawienia się sygnału z BB na D1/W1

Defensywna rozgrywka wymaga masę cierpliwości i trzymania żelaznej dyscypliny, trzeba się namęczyć i nieraz zdenerwować , ale przyjdzie czas kiedy DAX zapłaci zaległe wynagrodzenia i czuję (subiektywnie) że ten czas nadchodzi wielkimi krokami.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

PKP Cargo ze stratą netto w III kwartale – akcje ostro w dół

W środę po zamknięciu sesji PKP Cargo opublikowało raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w...

Podobne artykuły