czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Cena ropy WTI wciąż poniżej 40 USD za baryłkę. Obawy o drugą falę epidemii windują ceny złota w okolice tegorocznych szczytów

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Rekordowo niska liczba wiertni ropy i gazu w USA i Kanadzie

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od spokojnej konsolidacji. Cena ropy Brent oscyluje wciąż w rejonie 42 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI poruszają się w okolicach 39,60 USD za baryłkę.

Inwestorzy na rynku ropy naftowej nie nadają cenom surowca wyraźnego kierunku, co wynika z mieszanych danych i komunikatów dotyczących sytuacji na globalnym rynku ropy. Pozytywnie na ceny ropy działa otwieranie się gospodarek po restrykcjach związanych z koronawirusem, a także ograniczenia w wydobyciu tego surowca w różnych państwach, zarówno należących do kartelu OPEC, jak i w Rosji, USA czy Kanadzie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W piątek firma Baker Hughes podała, że liczba wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w USA spadła w minionym tygodniu o 13 do poziomu 266. To już siódmy z kolei spadek do rekordowo niskich poziomów tego wskaźnika. To aż o 72% niższa liczba funkcjonujących punktów wydobycia niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Z kolei w Kanadzie w minionym tygodniu liczba wiertni ropy i gazu spadła o 4 do poziomu 17, czyli również historycznego minimum. W tym przypadku liczba ta jest aż o 86% niższa niż jeszcze rok temu.

Dynamiczny spadek liczby punktów wydobycia ropy naftowej w USA jest wskaźnikiem wyprzedzającym, który zapowiada zmniejszoną produkcję. Niemniej, na globalnym rynku ropy naftowej nie ustają także obawy o popyt na ten surowiec. Światowa gospodarka raczej będzie powoli powracać do „normalności”, a okres obniżonego zapotrzebowania na ropę może się przedłużać – już nie mówiąc o obawach związanych z drugą falą pandemii, która może dodatkowo uderzyć w popyt na ropę.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Obawy o drugą falę pandemii windują ceny złota

Notowania złota zakończyły miniony tydzień mocnym wzrostowym akcentem. Strona popytowa pozostaje silna także dzisiaj – ceny kruszcu dziś rano konsolidują w okolicach 1764 USD za uncję, co oznacza, że poruszają się obecnie tuż przy tegorocznych maksimach. To najwyższy poziom notowań złota od 18 maja br., czyli od ponad miesiąca.

Zwyżkom cen złota sprzyja ponowny wzrost awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Jest on wywołany głównie rosnącymi obawami o drugą falę pandemii Covid-19 i związane z nią ponowne potencjalne problemy światowej gospodarki.

Zwiększona liczba zakażeń koronawirusem jest obserwowana nie tylko w Azji, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych. To pokazuje, że odradzanie się poszczególnych gospodarek po spustoszeniu związanym z pandemią może być powolne.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne

Złoto, jako tzw. bezpieczna przystań, w okresach zwiększonej niepewności na światowych rynkach finansowych jest atrakcyjne dla wielu inwestorów, którzy kupując kruszec, dywersyfikują swój portfel o aktywa bardziej odporne na dekoniunkturę. Jeśli więc nastroje na rynku szybko się nie poprawią, to notowania złota mają szansę na wybicie się na nowe tegoroczne maksima.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły