czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Analiza spółek biotechnologicznych na GPW

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że biotechnologia to przyszłość medycyny. To dzięki tej branży możliwe jest dostarczanie nowych leków, szczepionek i metod diagnostycznych, od których poza skutecznością wymaga się także szybkości. Właśnie z tych powodów przez ostatnie dwa lata byliśmy świadkami prawdziwego boomu na biotechnologię – także w Polsce.

Rodzimy rynek biotechnologiczny jest co prawda stosunkowo młody, ale mamy już na nim pokaźną liczbę spółek próbujących przecierać szlaki i zdobyć serca (oraz portfele) inwestorów giełdowych. W praktyce na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie znajdziemy akcje 9 spółek z tego sektora, a kolejnych kilkanaście notowanych jest na rynku NewConnect.

Dziś skupimy się na tej pierwszej grupie. Zapraszam do analizy. Zacznijmy od największej spółki biotechnologicznej notowanej na GPW, czyli:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Selvita

Podstawowe informacje

Selvita to polskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne, założone w 2007 roku. Świadczy ono laboratoryjne usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych – głównie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i chemicznych. Mowa tutaj o świadczeniu usług na każdym etapie procesu opracowywania leku, począwszy od wczesnej fazy odkrycia aż po wybór kandydata klinicznego.

Siedziba spółki Selvita mieści się w Krakowie. Zatrudnia ona ponad 900 profesjonalistów, jednych z najlepszych ekspertów w branży. Selvita prowadzi swoją działalność na skalę międzynarodową, a laboratoria firmy znajdują się w Krakowie, Poznaniu i w Zagrzebiu.

Analiza

Bieżący rok jest pełen zmiennych nastrojów dla akcji spółki Selvita. Tegoroczne maksimum zostało ustanowione podczas pierwszej sesji – 3 stycznia. Wyniosło 85 złotych za akcję. Następnie jednak mieliśmy do czynienia z trendem spadkowym. W efekcie, 24 lutego kurs znalazł się poniżej 55 złotych za akcję.

Wtedy rozpoczął się jednak trwający kilka tygodni rajd wzrostowy. Zakończył się 5 kwietnia, kiedy to cena osiągnęła kurs 82.50 PLN. Następnie, po niemal 2 miesiącach konsolidacji i obniżonej zmienności, na początku czerwca rozpoczęła się kolejna wyprzedaż. Trwała niecałe 3 tygodnie. W konsekwencji 20 czerwca cena osiągnęła wartość 61.20 PLN.

Od tego czasu mamy jednak do czynienia z rajdem wzrostowym. Cena akcji przez kilka tygodni konsekwentnie pięła się w górę, a od 4 sierpnia konsekwentnie walczy z kluczowym poziomem oporu, przyjmującym wartość 81 złotych za akcję. Jeśli ostatecznie bykom uda się go pokonać, droga do retestu tegorocznych maksimów zostanie otwarta.

Wykres akcji Selvita

Ryvu Therapeutics

Podstawowe informacje

Ryvu Therapeutics to polskie przedsiębiorstwo branży biotechnologicznej z siedzibą w Krakowie działające w obszarze odkrywania nowych leków i badań regulacyjnych. Działalność spółki obejmuje odkrywanie i rozwoju leków, głównie w obszarze onkologicznym, chorób nowotworowych oraz chorób autoimmunologicznych.

Spółka Ryvu Therapeutics powstała w 2007 roku jako Selvita. W październiku 2019 roku firma zmieniła nazwę na Ryvu Therapeutics, a następnie wydzielono działalność usługową, która funkcjonuje pod nazwą Selvita – mowa tu o spółce opisanej powyżej. Obecnie Ryvu Therapeutics zatrudnia ponad 170 naukowców, z których 80 posiada stopień doktora.

Analiza

Akcje spółki Ryvu Therapeutics przez dłuższy czas znajdowały się w potężnym trendzie spadkowym. W efekcie 24 czerwca kurs znalazł się poniżej poziomu 23 złotych za akcję. Wtedy jednak doszło do odwrócenia trendu. Ruch w górę przebiegał jednak powoli, aż do 7 lipca, gdy przed rozpoczęciem sesji spółka poinformowała o zawarciu wyłącznej umowy licencyjnej ze spółką z Exelixis Inc. w celu opracowania nowatorskich terapii przeciwnowotworowych opartych na agonistach STING.

Podczas omawianej sesji kurs akcji Ryvu Therapeutics skoczył aż do poziomu 45 złotych. Od tego czasu na rynku rządzą mieszane nastroje, a w tej chwili cena oscyluje w granicach 40 złotych za akcję. Wydaje się więc, że celem byków musi być teraz wybicie poziomu 45 złotych za akcję. Tylko to umożliwi im kontynuowanie rajdu wzrostowego w ujęciu długoterminowym.

Wykres akcji Ryvu Therapeutics

Captor Therapeutics

Podstawowe informacje

Captor Therapeutics jest dynamicznie rozwijającą się szwajcarsko-polską firmą biotechnologiczną z siedzibą we Wrocławiu. Spółka prowadzi działalność we Wrocławskim Parku Technologicznym, gdzie dysponuje nowoczesnymi laboratoriami wyposażonymi w wysokiej klasy sprzęt badawczy.

Captor Therapeutics koncentruje się na odkrywaniu i rozwoju przełomowych kandydatów na leki z wykorzystaniem technologii celowanej degradacji białek TPD (ang. Targeted Protein Degradation). TPD to rewolucyjne podejście do poszukiwania nowych leków, które można wykorzystać w procesach odkrywania całkowicie nowych celów molekularnych, przełamujących ograniczenia klasycznych leków, a także w udoskonaleniu możliwości leczenia chorób, w przypadku których istniejące leki nie wykazują optymalnego działania.

Analiza

Akcje spółki Captor Therapeutics także przez dłuższy czas znajdowały się w potężnym trendzie spadkowym. W efekcie 19 lipca ich kurs przyjął wartość 102.50 PLN. Wtedy jednak doszło do odwrócenia trendu i gwałtownego rajdu wzrostowego. W efekcie dziś akcje spółki przyjmują już wartość 164 złotych.

Kluczowy, dla dalszego rozwoju sytuacji, poziom oporu, którego byki nie były w stanie pokonać w marcu i kwietniu, znajduje się zaledwie 10 złotych wyżej.

Wykres akcji Captor Therapeutics

Molecure

Podstawowe informacje

Molecure to firma biotechnologiczna odkrywająca, rozwijająca i komercjalizująca leki stosowane w terapii chorób zapalnych i nowotworowych. Spółka wykorzystuje własne unikalne kompetencje w zakresie chemii medycznej oraz biologii do poszukiwania i opracowywania pierwszych w swojej klasie leków małocząsteczkowych, które poprzez bezpośrednią modulację RNA i niezbadanych dotąd celów białkowych mogą stanowić terapię wielu nieuleczalnych chorób.

Model biznesowy spółki obejmuje odkrywanie i rozwój nowych leków i przedklinicznych badań biologicznych, a także naukową współpracę z ośrodkami i liderami opinii w obszarze badanych chorób oraz efektywne wykorzystanie specjalistycznych ośrodków oferujących badania na zlecenie. Siedziba i laboratoria firmy Molecure znajdują się w Warszawie, a dodatkowe laboratoria mieszczą się w Łodzi.

Analiza

Akcje spółki Molecure również przez długi czas znajdowały się w przerażającym trendzie spadkowym. 29 czerwca ich kurs przyjął nawet wartość 12.04 PLN. Wtedy jednak w końcu doszło do odwrócenia tendencji. Przez kolejne 2 tygodnie cena konsekwentnie pięła się w górę, lecz ostatecznie rajd wzrostowy został zatrzymany przez poziom 18 złotych za akcję.

Od tego czasu akcje Molecure poruszają się w trendzie bocznym. W tej chwili ich cena znajduje się minimalnie poniżej 17 złotych. Głównym zadaniem byków jest zatem obecnie pokonanie omawianego poziomu oporu. O powrocie do cen z początku 2022 roku, przekraczających 40 złotych za akcję, oczywiście nie ma w tej chwili mowy.

Wykres akcji Molecure

Synektik

Podstawowe informacje

Synektik jest dostawcą rozwiązań informatycznych, nowoczesnej technologii oraz usług i wsparcia dla placówek medycznych w zakresie radiologii, onkologii, kardiologii i neurologii. Spółka jest także producentem oprogramowania typu PACS umożliwiającego prowadzenie diagnostyki obrazowej.

Synektik zajmuje się również sprzedażą aparatury medycznej, jest producentem radiofarmaceutyków oraz prowadzi serwis aparatury obrazowej. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie.

Analiza

Akcje spółki Synektik także przez dłuższy czas znajdowały się w potężnym trendzie spadkowym. W efekcie 6 lipca ich kurs przyjął wartość 22.50 PLN. Następnie jednak doszło do odwrócenia trendu. Przez ostatnie tygodnie akcje spółki konsekwentnie pną się w górę, a ich kurs wynosi już ponad 27 złotych.

Głównym zadaniem byków jest obecnie pokonanie kluczowego poziomu oporu, przyjmującego wartość 29 złotych. Wartość ta była skutecznie broniona w marcu i kwietniu.

Wykres akcji Synektik

PolTREG

Podstawowe informacje

PolTREG jest spółką biotechnologiczną, z siedzibą w Warszawie. Jej działalność koncentruje się na opracowaniu platformy polifarmakologicznej będącej podstawą opracowywania innowacyjnych terapii z wykorzystaniem komórek (limfocytów) T-regulatorowych (TREGS), a także pracach nad terapiami skojarzonymi opierającymi się o leczenie TREGS oraz przeciwciałami. Terapie takie stanowią nowość w endokrynologii, tym samym otwierając nowy obszar działalności medycznej, czyli immunoendokrynologię.

Spółka prowadzi również prace badawczo-rozwojowe nad wykorzystaniem bardziej zaawansowanych TREGS antygenowo specyficznych i genetycznie modyfikowanych CAR-TREGS (łącznie określane jako Treg 2.0), które mogą w przyszłości stanowić podstawę opracowywanych terapii, ponieważ umożliwiają modyfikację TREGS pacjenta w laboratorium w przypadku braku określonych cech, albo jeśli jest możliwość ich modyfikacji w celu zwiększenia skuteczności przeciw konkretnej chorobie.

Analiza

Akcje spółki PolTREG w zasadzie od początku 2022 nieprzerwanie znajdują się w przerażającym trendzie spadkowym. W tej chwili ich kurs przyjmuje wartość 35 złotych. W zasadzie już od ostatnich dni czerwca kupujący usilnie starają się wybronić poziom 33 złotych za akcję, który oczywiście stanowi historyczne minimum.

Do tej pory ten poziom skutecznie generuje impuls obronny, lecz jednocześnie kupujący nie są w stanie rozpocząć rajdu wzrostowego. Wydaje się zatem, że to posiadacze pozycji krótkich nadal rozdają karty w przypadku spółki PolTREG.

Wykres akcji PolTREG

BioMaxima

Podstawowe informacje

BioMaxima to spółka biotechnologiczna, działająca w obszarze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest producentem odczynników do diagnostyki in vitro, odczynników diagnostycznych do badania krwi, systemów do analizy moczu, analizatorów jonoselektywnych oraz innych produktów laboratoryjnych i diagnostycznych.

Analiza

Firma została założona w 1997 roku, a jej siedziba mieści się w Lublinie. W przypadku jej akcji silna tendencja spadkowa rozpoczęła się w drugiej połowie stycznia i trwała prawie 4 miesiące. W efekcie 13 maja kurs spadł poniżej 18 złotych za akcję. Wtedy jednak doszło do silnego odwrócenia trendu.

Przez następne 2,5 miesiąca cena konsekwentnie pięła się w górę. W konsekwencji 29 lipca byki przetestowały poziom 31 złotych za akcję. Atak okazał się jednak nieskuteczny. W tym miesiącu cena akcji nieco się obniżyła – przyjmuje w tej chwili wartość 28.30 PLN. Wydaje się jednak, że byki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i już niebawem mogą być w stanie powtórnie zaatakować poziom 31 złotych za akcję.

Wykres akcji BioMaxima

Pure Biologics

Podstawowe informacje

Pure Biologics jest założoną w 2010 roku firmą biotechnologiczną specjalizującą się w pracach badawczo-rozwojowych w obszarze innowacyjnych leków biologicznych, testów diagnostycznych i wyrobów medycznych o zastosowaniu terapeutycznym. Spółka prowadzi także badania kontraktowe w zakresie selekcji cząsteczek aktywnych do zastosowań medycznych (przeciwciał i aptamerów) oraz produkcji, oczyszczania i analizy rekombinowanych białek i rozwoju metod.

Pure Biologics, jako pierwszy w Polsce podmiot inwestuje w rozwój nowych, innowacyjnych leków biologicznych, czyli takich, w których cząsteczką aktywną jest makromolekuła taka jak przeciwciało lub aptamer. Spółka dysponuje nowoczesnym i dobrze wyposażonym laboratorium, zlokalizowanym we Wrocławskim Parku Technologicznym, w którym zatrudnia 50 specjalistów – w tym 17 ze stopniem doktora.

Analiza

Akcje spółki Pure Biologics przez długi czas znajdowały się w potężnym trendzie spadkowym. W efekcie 5 lipca ich kurs przyjął wartość 35.35 PLN. Następnie, przez kolejne 4 tygodnie byki skutecznie powstrzymywały sprzedających przed pokonaniem tego poziomu, a na początku sierpnia same zdołały wygenerować impuls wzrostowy,

Był on na tyle silny, że 10 sierpnia cena przetestowała poziom 50 złotych za akcję. Atak okazał się jednak nieudany i obecnie kurs akcji oscyluje w granicach 47 złotych. Wydaje się jednak, że byki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i już niebawem mogą być w stanie powtórnie zaatakować ten kluczowy opór.

Wykres akcji Pure Biologics

NanoGroup

Podstawowe informacje

NanoGroup to grupa spółek biotechnologicznych. Jej działalność skoncentrowana jest na projektach z takich obszarów jak:

  • Profilaktyka
  • Wczesna diagnostyka
  • Celowane terapie
  • Rehabilitacja onkologiczna.

NanoGroup planuje sprzedaż licencji do posiadanych rozwiązań na wczesnym etapie rozwoju (faza przedkliniczna i pierwsza faza kliniczna) do międzynarodowych firm biotechnologicznych i koncernów farmaceutycznych. Siedziba spółki znajduje się w Warszawie.

Analiza

Akcje NanoGroup także przez długi czas znajdowały się w przerażającym trendzie spadkowym. W efekcie na początku lipca ich kurs spadł nawet poniżej kluczowego wsparcia znajdującego się na poziomie 1.13 PLN. 11 lipca doszło jednak niespodziewanie do bardzo gwałtownego impulsu wzrostowego. W efekcie, w ciągu 3 sesji cena poszybowała do poziomu 2.58 PLN.

Od tego czasu jednak kurs systematycznie się obniża. W tej chwili jedna akcja NanoGroup je warta mniej niż 1.49 PLN. Nie ma więc wątpliwości, że to niedźwiedzie są teraz stroną dominującą na rynku. W konsekwencji ich celem powinien być teraz kolejny atak na kluczowy poziom wsparcia z ostatnich miesięcy – 1.13 PLN.

Wykres akcji NanoGroup

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły